301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
08 Şubat 2021 - Pazartesi 11:29 Bu haber 35 kez okundu
 
22,5 milyar KAYBETTİK
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, koronavirüs nedeniyle turizm sektörünün 22,5 milyar dolarlık bir gelir kaybı yaşadığını söyledi. Yavuz, korona sürecinde en çok zarar gören turizm sektörünün korona sonrasının en büyük kazananı olacağını da iddia etti
Yaşam Haberi
22,5 milyar   KAYBETTİK

  Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, koronavirüs nedeniyle turizm tarihinin en büyük felaketinin yaşandığı 2020 yılını Yeni Yüzyıl’a değerlendirdi. Böylesine bir yıkımdan turizmin yükselen yıldızı olarak ülkemizin de payına düşeni aldığını kaydeden Yavuz, bunun sonucunda 22,5 milyar dolar turizm gelirinden olunduğunu söyledi.

  30 yıl geriye gitti!

  Koronanın dünya turizmindeki sarsıntısının çok şiddetli olduğunu hatırlatan Yavuz, “Dünya turizm örgütü (UNWTO) uzmanları geçen ay Madrid‘de yaptıkları toplantıda turizmde 2020 yılında yaşanan turist kaybının yüzde 74 olduğunu, 1 milyar üzerinde insanın seyahatini gerçekleştiremediğini ve 1 trilyon doların üzerinde gelir kaybı olduğunu ve bu yaraları sarıp eskiye dönmenin en erken 2022 yılında gerçekleşeceğini belirtti. Sürecin uzaması halinde 120 milyon turizm çalışanının işini kaybetme tehlikesi bulunuyor. Böylesine büyük yıkımdan bizde turizmin yükselen yıldızı olarak payımıza düşeni aldık. Ülkemiz, geçen yıl 2019 yılına kıyasla yaklaşık 36 milyon turistin gelmemesi nedeni ile 22,5 milyar dolar turizm gelirinden oldu” dedi.

  Portföy Doğu’ya kaydı

  Korona sürecinde Antalya’nın portföyünün biraz daha doğuya kaydığını vurgulayan Yavuz, “Tek başına Rusya ile Ukrayna gelen ziyaretçilerin yüzde 60’nı sağladı. Almanya ve İngiltere tökezleyerek ilerleyince en az getirdikleri kadar misafiri de iptal etti. Sahnede birkaç yıldır yeni bir aktör var; Türk vatandaşlar. Korona sürecine kadar yurt dışından yılda yaklaşık 500 bin Türk vatandaşı Antalya otellerinde tatil yapıyordu. Bu sene birçok engelle karşılaştıkları için düşüş hissedilir derecede oldu. Yine de yabana atılacak bir sayı değil. Bu sayıya bir de yaşadıkları ülkenin vatandaşlığına geçmiş olmakla birlikte her yıl Türkiye’ye gelen on binlerce kişiyi eklersek, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ve özellikle yeni kuşak tatilci vatandaşlarımızın yarattığı büyük desteği daha net görebiliriz” diye konuştu.

  Hayatta kalabilecekler mi?

  2020 yılında yaşananların acenteler ve tur operatörlerini de çok olumsuz etkilediğini ileri süren Yavuz, şöyle konuştu: “Ülkemizde 12 bin civarında seyahat acentesi olduğu biliniyor. Bunların bir kısmının faal olmadığından yola çıkıyor ve yarım milyon üzerinde seyahat acentesi çalışanı olduğunu tahmin ediyorum. Ofis çalışanları, havalimanı görevlileri, transfermenler, kontrat müdürleri, finansçılar, rehberler, şoförler, operasyon ekipleri ile tur operatörü ve seyahat acentesi çalışanları turizm dünyasında çok büyük bir kitle. Turistin evinden, tatil yapacağı otelin kapısına kadar getirilmesindeki zorluklar, tatil esnasında ortaya çıkan sorunlar, aşılması zor problemler, beklentiler hiç de az değil. Sabırla ve misafirin arzusu doğrultusunda çözülerek ülkemizde mutlu olarak ayrılması için yapılanlar Türk turizmine yapılan önemli bir katkıdır.

  Pek fazla önemsenmezler

Ancak, Türk turizminde diğer ülkelerin aksine maalesef, acenteler silik ve sönük dururken, genelde oteller ön plandadır. Turizme dair konularda genellikle oteller ve otelcilerin fikri alınırken, birkaç yüksek volümlü acente dışında kalanlar irili ufaklı yüzlerce acente ve tur operatörü pek önemsenmez, kayda alınmaz, fikri sorulmaz. Öyle ki, turizm sadece otelden oluşur imajı vardır. Bu çarpık resmin kime ne gibi bir yararı olabilir, anlamış değilim. Oysa irili ufaklı yüzlerce acente yurt dışı ile sürekli irtibat halindeki profesyonellerden oluşur ve birçok değerli ve önemli bilgi ve tecrübeye sahiptirler. Tur operatörü ve acente hareket halindeki bütün süreci üstlenirken, oteller konaklama esnasındaki hizmetleri ile katkı sağlarlar.”

  Ciddi yaralar alındı

  Yavuz, korona sürecinde acente ve tur operatörlerinin de ciddi yara aldığını kaydederek, “Kesin olmayan sonuçlara göre, 2020 yılında Antalya’ya gelen 3 milyon 444 bin 426 yolcunun 3 Milyon 133 bin 613’ü yani yaklaşık yüzde 90’ı tur operatörünün paket turları ile geldi. Bu rakam geçtiğimiz senelerde yüzde 80-85 civarında idi. Korku ve güvensizliğin yükseldiği korona sürecinde turist kendisini güveneceği tur operatörünün himayesine bıraktı. Turist, bu tarz zor durumlarda karşısında muhatap arar, o da kendi tur operatörüdür. 2020 yılının mart ayında korona volkanı dünya genelinde püskürmeye başladığında milyonlarca kişi sokaklarda kalmış, ancak tur operatörlerinin girişimi ile ülkelerine geri dönebilmişlerdi. Hasta olanlar, karantinaya girenler haftalarca, tur operatörlerinin ve acentelerin girişimleri ve çabaları ile sağ salim ülkelerine gönderildi. Bu da, çok büyük maddi ve manevi fedakarlıklar ile mümkün oldu” dedi.

  Koca bir kara delik!

  Tur operatörleri ve acentelerin kayıplarının ve tekrar hayata dönüp dönemeyeceklerinin önümüzdeki dönemin gündemi olacağını da iddia eden Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem ekonomik kayıplar, hem belirsizlikler olanca hızı ile devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Antalya’ya 1,5 milyonun üzerinde turist getiren acenteler 2020 yılında bu sayının dörtte birini bile göremedi. Hedeflerini 2019 sayılarının üzerine koyarak yapılanan acenteler, korona darbesi ile 10-15 yıl önceki kapasitelerine geri döndü. Yüz binlerce acente çalışanı kısa çalışma ödeneği ile yılı zar zor bitirdi. Ve en önemlisi belirsizlik sürüyor ve önümüzdeki süreç koca bir kara delik gibi duruyor. Avrupa acenteleri yaklaşık yüzde 80, Rus ve Doğu Avrupa acenteleri yüzde 70 kayıpla 2020’yi geçirdi. Ortalama kayıp yüzde eksi 80. Dükkanınıza her gün 100 müşteri gelirken, birden 20 müşteriye düştü. Bu genel giderlerini bile karşılamaya yetmez. Tur operatörlerinin ve acentelerin durumu gerçekten vahim. Süreç uzarsa geri dönemeyecek olanlar az değil. Bu hasar tespitin tam olarak ortaya konulması ve acentelerin yaşatılması için gerekenlerin yapılabilmesi için acentelerle ile ilgili aşağıdaki birkaç sorunun net olarak cevaplandırılması ve ona göre tedbir alınması isabetli olacaktır.

  Bu sorulara cevap bulunmalı

  Yavuz, TÜRSAB’ın devreye girerek, tur operatörleri ve seyahat acentelerinin durumlarını belirten, şu soruların cevabını araştırmasını ve kamuoyuyla paylaşmasını istedi: “ Türkiye’de kaç seyahat acentesi var? Bu acentelerin kaçı faal durumda? Bu acentelerde çalışan kaç kişi var? Kaç seyahat acentesi çalışanı KÇÖ alıyor? 2020 yılında kapanan kaç seyahat acentesi var? Devredilen, el değiştiren seyahat acentesi sayısı nedir? Hangi seyahat acenteleri, ne kadar turizm teşvik desteği aldılar? Seyahat acentelerinin 2021 planlamaları nedir?”

  En büyük kazanan olacak

  Recep Yavuz, açıklamalarının sonunda seyahat acentelerinin bu zorlu süreçte hayatta kalması gerektiğini de ifade ederek, “Korona sürecinde en çok zararı gören turizm sektörü, korona sonrasının en büyük kazanını olacaktır. Mesela, kendinize sordunuz mu, kısıtlamalar ve engellemeler kalkınca ilk olarak ne yapacaksınız?” diye konuştu.

  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 22,5, milyar, , , KAYBETTİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı