301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 10:55 Bu haber 400 kez okundu
 
Bağımlılığa sürüklenen şoförler
Dr. Ozan Uzkut, uzun süre uykusuz kalan şoförlerin el altından temin ettikleri amfetaminleri kullanmaktan dolayı bağımlı hale geldiklerini öne sürdü.
Yaşam Haberi
Bağımlılığa sürüklenen şoförler

Turizm sezonunu başlamasıyla birlikte çok fazla çalışan servis şoförlerinin hem kendilerinin hem de diğer insanların hayatını tehlikeye attığı uyarısında bulunan Uzkut, ayakta kalmak için birçok şoförün kendisinden amfetamin gibi uyarıcı ilaç talebinde bulunduğunu iddia etti. Uzkut, uzun saatler ayakta kalan şoförlerin bir şekilde temin ettikleri amfetamini kullanmaktan dolayı bağımlı hale geldiklerini öne sürdü.

 

UYKUSUZ ŞOFÖRLER KAZA SEBEBİ

Servis firmalarının turizm sezonunda şoförleri çok fazla çalıştırmalarına tepki göstererek Dr. Uzkut, “Şoförler genelde 3 vardiya olarak personelleri taşıyorlar. Bu ortalama bir servis şoförünün 2 saatten varsayarsak 6 saat çalıştığını gösteren bir uygulama. Bu şekilde 6-8 saat arası çalışıyor gözüktüğü için çok çalışmıyormuş gibi algılanıyor. Fakat öyle değil, çünkü kişi vardiya aralarında uyuyamıyor” dedi. Her insanın günlük ortalama kesintisiz 6-8 saatlik uykuya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Uzkut, şoförlerin uykusunu alamadığını aktardı. Uzkut, “Servis şoförleri sabah 08.00’de ilk vardiyayı taşıyor. Diğer vardiyaya kadar aradaki zamanda turist taşıma işi veriliyor. Gündüz iş verilmezse eğer 16.00’da gelip tekrar o personelleri alıp evlerine götürüp yeni personeli getiriyorlar. Bu insanlar aynı zamanda aynı işi gece 23.00’te de yapıyorlar. Bu kişilerin o aralarda uyuma imkanı olmuyor” diye belirtti.

 

AMFETAMİNE BAĞIMLI OLUYORLAR

Bazı şoförlerin sezon açıldığında doktorlardan amfetamin yazmasını istediklerini de anlatan Dr. Uzkut, “Bana amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar yazdırmaya çalışan şoförler oluyor. Doktorlar bunu yazmaz tabi ki ama bir şekilde el atından buna ulaşan şoförler, amfetaminlerle ayakta kalmaya çalışıyorlar. Kişi bunu 3 ay sürdürdüğünde zaten uyuşturucu bağımlısı haline gelir. Aynı zamanda kalp, beyin sorunları ve sinir sistemi bozuklukları meydana gelir. Kavgacı yapı oluşturuyor. Sinir sistemini bozduğu için refleks yapılarını da bozuyor. Kişi doğal refleks veremez oluyor. Ya çok fazla refleks veriyor ya hiç veremiyor. Ani frenler, uçurumdan düşerek oluşan kazalar, direksiyonu ani şekilde kıran refleksler buna bağlı olabiliyor. Bu sefer bu ilaçlara bağımlı çalışmak zorunda kalıyorlar” şeklinde konuştu.

 

ENERJİ İÇECEKLERİNE DİKKAT!

Uykusuz kalan şoförlerin çözüm olarak enerji içeceklerine yöneldiğini aktaran Uzkut, “Petrol ofislerinde görüyorum. Soruyorum ‘bunlar ne’ diye, birçok yeni çeşidi çıkmış, ‘uyku açıcı’ diyorlar. Enerji içecekleri metabolizma hızlandırır, kalbi yorar. Bunlar kalp krizi riskini arttırıyor. Mideye de dokunuyor. İnsanlar uykusuz kalarak çalıştığı için sağlıklarından da feragat ediyorlar” dedi. Enerji içeceklerinin sinir sistemini de bozduğunu kaydeden Uzkut, trafik şoförlerinin arasında çıkan kavgaları da buna bağladığını söyledi.

 

NEREYE KADAR KAÇACAĞIZ?

Kendisinin Kundu’da oturduğunu ve her gün merkeze gelebilmek için havaalanı yolunu kullandığını anlatan Uzkut, “Şoförlerimizi görüyorum, kırmızı ışıkta geçiyorlar, yeşil ışıkta duruyorlar çünkü algılama yetenekleri azalıyor. Her gün o servislerle birlikte trafikte oluyorum. Araba kullanışından, zikzak yapmasından şoförün uyuduğunu anlıyorum. ‘Aman, uzak duralım’ diyoruz ama nereye kadar uzak duracağız? Nereye kadar kendimizi koruyacağız? O servisin içindekiler ne olacak” diye sitem etti.

 

TRAFİK TERÖRÜ BİTMİYOR

Bu gibi kazaların Antalya’nın turizmini de olumsuz etkilediğinin altını çizen Uzkut, “Bir de bu kişiler turist taşırsa ve sürekli kazalarla gündeme gelirsek bu kötü bir imaj yaratır. Şu ana kadar sürati azaltsak da trafik terörünü engelleyemedik.Uyuyan şoför isterse 50 ile gitsin yine kaçınılmaz sonuç meydana geliyor. Bu bir tek servis için değil VIP’de de aynı konu geçerli. Çünkü şoförlerimiz arabaların içinde uyuyabildikleri kadar uyuyorlar” dedi.

 

MESAİ İYİLEŞTİRMESİ ŞART

Şoför mesailerinde iyileştirme yapılması gerektiğini belirten Dr. Uzkut, “Benim tavsiyem şoförlere, ayakta kaldıkları saatler değerlendirilerek mesai verilmesidir. Araba kullandıkları saate göre değil ayakta oldukları saate göre mesai verilmeli. Hem sabah 08.00’de, hem akşam 16.00’da hem de geçe 23.00’te vardiya yapan bir kişinin dinlenme şansı olmaz. Bu insanlar can taşıyorlar. Bu konulara dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. Uzkut, “Görünüşte 8 saat çalışıyor gibi duruyor ama aralarda dinlenemedikleri için şoförlerin kaza yapma riskleri çok yüksek oluyor” diye konuştu. Dr. Uzkut, “Günlük 6 saat çalışma programı ile denetleniyorlar, biliyorum. Kartlarını sokuyorlar cihaza 6 saat çalışıyor gözüküyorlar. Ama aslında o şekilde olmuyor” diyerek denetlemenin önemine dikkat çekti.

 

Hazel Berkalp

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Bağımlılığa, sürüklenen, şoförler,
Yorumlar
Haber Yazılımı