301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
17 Mart 2019 - Pazar 10:47 Bu haber 648 kez okundu
 
Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi
AB Destekli ‘Demokrasi için Medya Medya için Demokrasi’ programı başlıyor. Program kapsamında, çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi hedefleniyor.
Gündem Haberi
Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi

Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından Ocak ayında hayata 'Demokrasi için Medya Medya için Demokrasi' programının tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kanlı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlut Yeni, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt, Proje Program Sorumlusu IgorChebu, Proje Program Araştırma Uzmanı Umut Irmaksever ve Antalyalı gazeteciler katıldı.

 

AMAÇ GAZETECİLİĞİ İYİLEŞTİRMEK

Proje hakkında bilgi veren AGC Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kanlı, “Program içeriğinde basın özgürlüğü izleme raporları, basın özgürlüğü değerlendirme toplantıları, karar vericilerle toplantılar savunuculuk çalışmaları, AB Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı  (AGİT) ve ilgili sivil toplum örgütleriyle (STÖ) toplantılar ve uluslararası savunuculuk çalışmaları yer alacak” dedi. Kanlı, projenin amacının Çoğulcu medyanın oluşturulması için savunuculuk ortamının iyileştirilmesi  ve gazetecilerin mesleklerini yapabilmelerini, yapabilmeleri için dirençlerinin artırılması noktasında destek olduğunu ifade etti. Kanlı, NProje Program Sorumlusu IgorChebu, Nisan ayı itibariyle başvuruların başlayacağı programın üç yıl boyunca çeşitli faaliyetler ve finansal kaynak araçlarıyla Türkiye'deki gazetecileri destekleyeceğini  kaydetti.

 

MESLEĞİN 4 BÜYÜK SORUNU

Kanlı, sevmenin sorumluluk gerektirdiğinin belirterek, “ Vatan severiz, vatana karşı sorumluyuz. Özgürlüğü severiz, özgürlüğe karşı sorumluyuz. Basın özgürlüğü olmadan gazetecilik olmayacağını biliyoruz. O yüzden basın özgürlüğünü seviyoruz. Bunun savunulması için çok uğraşıyoruz. Örgütlülüğü seviyoruz ve örgütlülüğü ayakta tutmak için çok uğraşıyoruz” dedi. Mesleğin sıkıntılarından da bahseden Kanlı, “Birinci sorunumuz örgütlenme. Cemiyetlere, sendikalara üye olmayan bir basın sektöründe dayanışma eksik olacaktır. Örgütlü olmayan gazeteci yalnız kalacaktır. Yalnız gazetecinin kaderini ise medya patronu ile siyasetçiler belirleyecektir. İkinci olarak ise ekonomik sıkıntılar. Kapanan gazeteler ve işsiz kalan gazeteciler. Yılbaşından bu yana 700’den fazla gazeteci işsiz kaldı. Üçüncü sorunumuz ise medya sahipliği, maalesef medya sahipliğinde çoğulculuğu kaybettik. Hem iktidar hem muhalif olarak kutuplaşma ve bu kutuplaşma içinde farklı seslere yer vermeme var. Ve tabii ki tutuklu gazetecilerimiz var.  Tutuklu gazetecilerimizle ilgili sıkıntılar da devam etmekte” diye konuştu.

Proje Program Sorumlusu IgorChebu ise, “ Programda basın özgürlüğü ulusal konferansları, gazeteciler için ortak çalışma alanı (Basın Evi) kurulumu, Basın Evi kapasite geliştirme atölyeleri, yerel gazetecilerin kapasitelerini güçlendirme eğitimleri verilecek. Basın Evi ağ oluşturma faaliyetleri gazeteci buluşmaları, gazetecilik meslek onur ödülü, destek programları bilgilendirme günleri, destek programları eğitimleri ve sürdürebilirlik atölyeleri ile iletişim çalışmaları kampanyalarına yer verilecek. Program kapsamındaki tüm faaliyet ve destek duyurular www.media4democracy.org internet sitesinde yayınlanmakta” diye bilgi  verdi.

Vildan Çalcı KARA

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Demokrasi, için, Medya,, Medya, için, Demokrasi,
Yorumlar
Haber Yazılımı