301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
23 Ekim 2020 - Cuma 10:22 Bu haber 231 kez okundu
 
''KPSS’de yeterli atama, adil istihdam istiyoruz''
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, kamu istihdamında inşaat mühendisi kadrosunun artırılması ve mülakat sisteminin yerine merkezi atamaya geçilmesi gerektiğini söyledi
Gündem Haberi
''KPSS’de yeterli atama, adil istihdam istiyoruz''

Geçtiğimiz ay gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları dün açıklandı. Ülkede milyonlarca gencin ümidini bağladığı sınavın inşaat mühendisleri için belli başlı adaletsizlikleri beraberinde getirdiğini söyleyen İMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, “Kamuda mühendis olarak istihdama alınan inşaat mühendisi sayısı her geçen yıl düşmektedir. Kamu istihdamında mühendis pozisyonunda yıllık olarak açılan kadro sayısı geçtiğimiz 8 yılda 4 bin 200`den 500`lere kadar gerilemiştir. 8 yılda gelinen durumda bu oran, ülkenin en önemli mesleklerinden biri olan, doğrudan kamu yararına çalışan inşaat mühendislerine iktidarın verdiği önemi göstermesi açısından önemli. Sadece inşaat mühendisliğine değil, kamu istihdamında kamu yararının ve mesleki niteliğin de ne kadar önemsenmediğinin kanıtıdır” dedi.

 

“MÜLAKATLAR KEYFİ VE İSTİSMARA AÇIK”

 

Kamu istihdamında bir diğer önemli sorunun da mülakatların keyfi ve istismara açık olması olduğunu kaydeden Balcı, “Mülakatlar, başvuran kişilerin mesleki yeterliliğiyle değil, dindarlıkları, iktidara muhalif olup olmadıkları, memleketleri, aileleri gibi iş ile alakasız sorularla geçmektedir. Üstelik kamu kurum ve kuruluşları; sınav sonuçları, eğitim ve mesleki geçmiş ne olursa olsun torpil ve kadrolaşmanın en çok olduğu alanlar. Bu noktada, KPSS sınavından alınan puan ne olursa olsun istihdam için kritik olan başvurulan yerlerdeki ahbap çavuş ilişkileri. Böyle bir ortamda, içinde bulunduğumuz ekonomik krizi ve işsizlik rakamlarını da düşündüğümüzde, tüm hayatı örgütleyen, kamu ve halk yararını gözeten inşaat mühendisliği mesleğinin nitelik ve etik gözeterek, insani koşullarda yapılabilmesinin koşulları kamu istihdamında her geçen gün daha da zorlaşıyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan, kimi belediyelerin zabıta ve temizlik görevlisi alımında inşaat ve elektrik mühendisi şartı aradıkları ilanlar vermeleri de mesleğimizin itibarı, istihdam durumu ve iktidarın yaklaşımı açısından gelinen tabloyu özetlemektedir” şeklinde konuştu.

 

“KADRO İHTİYACA GÖRE DÜZENLENMELİ”

 

Belediye ve bazı kamu kuruluşlarında KPSS sonucu talep edilmeden yapılan istihdamların şahsi çıkar ve rantı beraberinde getirdiğini kaydeden Balcı, “KPSS şartının aranmadığı durumda o mesleğe kabul edilen mühendislerin hangi gerekçelerle alımının yapıldığı şüphelidir. Kamu istihdamında inşaat mühendisi kadrosunun ülkedeki ihtiyaca göre yeniden düzenlenmesi ve arttırılması, mülakat sisteminin yerine de merkezi atamaya geçilerek şeffaf ve istismara ihtimal vermeyen bir hale getirilmesi bugün mesleğimizi kamuda yerine getirebilmemiz için elzemdir” diye konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ''KPSS’de, yeterli, atama,, adil, istihdam, istiyoruz'',
Yorumlar
Haber Yazılımı