301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 15:42 Bu yazı 3240 kez okundu
 
Artık bitsin!
Hazel Berkalp
 
 

2019 yılı bugün itibariyle geride kaldı. 2019 kayıtlara göre 299, bence çok daha fazla kadın cinayetinin yaşandığı bir yıl olarak akıllara kazındı. Cinayetlerin bahaneleri hep aynı…

 

Oraya gitme, yemeğe salça koyma, onu bunu giyme, ona bakma, şunla konuşma, beni terk edemezsin vsvs… Uzayıp giden birçok bahanenin arkasında yaşamını yitiren hep bir kadın!

 

Her gün bu durumu kınıyoruz, yürüyüşler yapıyoruz, sosyal medyada linç ediyoruz. Sonuç? Cinayet oranları her yıl gittikçe artıyor.

 

Neden diye sormayacağım, hepimizin bildiği sebepler var. Fakat 2020 yılının ilk günü buradan bir kez daha haykıracağım.

 

Suç ‘KADIN’da değil! Bunu iyice bir anlayın. Suç giydiğinde, içtiğinde, gittiği yerde değil. Suç öldürende! Suç tecavüz edende!

 

Biz toplum olarak bazı tabuları yıkamıyoruz. Hala yıkamıyoruz. Yani konuşuyoruz, tartışıyoruz ama bir türlü yıkamıyoruz. Basit birkaç konunun toplumumuzdaki açılımına bakalım;

 

1-Ev temizliği; ‘Kadının yapması gereken görevlerin başında gelir.’

 

2-İş hayatı; ‘Kadınlara göre değildir. Erkek olan ofiste kadınlar çalışamaz.’

 

3-Çocuk bakımı; ‘Anne üstlenmelidir. Baba yeteri kadar çocuğa bakamaz, bu annenin işidir.’

 

4-Boşanma; ‘Kadın dul olur. Evde oturur, dışarı çıkarken bile ayıplanır. Hatta hala bir kesimde gelinlikle baba evinden çıkan kefeniyle dönüyor.’

 

5- Namus; ‘Bir tek kadının davranışlarıyla belirlenir. Ne kadar kapalı giyinir, ne kadar az kişiyle iletişim kurar, ne kadar evde oturur, ne kadar ev işi bilir ve yemek yaparsa o kadar namusludur kadın.’

 

İşte bizi bunlar bitirdi. Bunların dışında adalet, ötekileştiren dil, kötü rol modeller vb. birçok neden gösterilebilir. Kadın kimsenin eşi, annesi, çocuğu, kardeşi olmak için dünyaya gelmez. Kadın kadındır! Tek başına bir bireydir. Görevleri ve sorumlulukları sizin yükledikleriniz değildir. Ne isterse giyer, ne isterse konuşur, ne isterse yapar ve siz sırf bu kadının kocası, abisi, babasısınız diye ona  karışamazsınız.

 

Biz artık 2020’de kafalardaki kadın algısının değişmesini istiyoruz. Biz artık 2020’de çalışmak, özgür olmak, çocuk yapmak, dünyayı gezmek, okumak istiyoruz. Biz ne istersek onu yapmak istiyoruz. Bir fani tarafından hayatımızın yönlendirilmesini istemiyoruz. Biz evlenmek kadar boşanmanın da normal görülmesini istiyoruz. Biz 2020’de kadın cinayeti son bulsun istiyoruz. Biz anneler çocuklarının gözü önünde öldürülmesin istiyoruz. Kadın güçlüdür. Şiddetle onu yenemezsiniz.

 

Söylenecek çok şey var, söyleyecek mecal yok.

 

2020, kalbi ve zihni güzel olanlara mutlu anılar getirsin.

 

2019’dan birkaç cinayet haberi;

 

-Burdur’da Azerbaycan uyrukluGanıraisimli bir kadın, tartıştığı erkek arkadaşı tarafından 55 kez bıçaklanarak öldürüldü.

 

-İzmir’in Konak ilçesinde yaşamını sürdüren Kader, damadı olduğunu iddia edilen bir genç tarafından boynundan vurularak öldürüldü.

 

-Manisa’da bir çocuk annesi Hülya, tartıştığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

 

-Kütahya’da Serpil, birlikte yaşadığı eski eşi tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü.

 

-Bartın’da iddiaya göre kıskançlık yüzünden çıkan kavgada Gül, eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

 

-Adana’nın Seyhan ilçesinde yaşayan Leyla, eşi tarafından boğazından ve kalbinden bıçaklanarak çocuğunun gözü önünde öldürüldü.

 

-Bursa'nın Osmangazi ilçesinde yaşayan Aynur, kendisine gelen paketi almak için gittiği kargo firmasında, boşama aşamasında olduğu eşi tarafından tabancayla vuruldu ve olay yerinde hayatını kaybetti.

 

-Bir yıl önce evlenip Balıkesir'e yerleşen 23 yaşındaki Meryem, iddiaya göre alkol bağımlısı koca şiddetinden kaçıp babaevine sığındı. Eşinin kendisini terk etmesine öfkelenen koca, barışmak bahanesiyle kandırdığı Meryem’i babaevinden alıp getirdiği Balıkesir Savaştepe ilçesinde öldürüp ormana attı.

 

-Ankara’da dört çocuk sahibi olan ve evlere temizliğe giden Ayten, eşi tarafından öldürüldü.

 

-Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşayan Döndü, boşanmak istediği gerekçesiyle eşi tarafından öldürüldü.

 

-İstanbul Beyoğlu’nda Moğolistan uyruklu bir kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde öldürüldü.

 

-Ankara'nın Çubuk ilçesinde, 19 yaşındaki Nazmiye K. isimli genç kadın, iki aylık bebeğinin yanında bıçaklanarak öldürüldü.

 

-ŞULE ÇET, EMİNE BULUT, CEREN ÖZDEMİR… ve niceleri!

 

ARTIK BİTSİN!

 
Etiketler: Artık, bitsin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı