301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
31 Aralık 2018 - Pazartesi 11:06 Bu yazı 7017 kez okundu
 
Yerli Üretime Her Platformda Tam Destek
Yunus Emre-Şahin YILMAZ
 
 

Merhabalar

Uzun süreden beri kendimizde alışkanlık haline getirdiğimiz bir düşünce ve yaşam biçimini paylaşmamız gerektiğini hissettik. Bu düşünce ise hepimizin az çok bildiği yerli üretim meselesi. Genel olarak kendimizi özetlememiz gerekirse hayatımız boyunca her platformda milliyetçi bir insan olduk ve bunu belli ettik. Ve içinde bulunduğumuz her organizasyonda ısrarla bunu vurguladık. Nerelisin diyorlar ya; Ben Anadoluluyum demek istiyoruz. Bunu diyecek kadar kendi ülkesine kendi topraklarına sadık, Konya’sının şekerini, Giresun’unun fındığını, Rize’sinin çayını, hep ilk sırada tutan birileri olmak belki de hayattaki en önemli hedeflerimizden biri.

İsrail, ABD, Kanada değil mesele. Mesele biziz. Ünlü bir Yazar’ın sözü vardı: “Ben Türkler kadar güzelliklerle dolu bir ülkesi olan ve yine Türkler kadar bu güzellikleri görmezden gelen bir ülke görmedim.” diyordu. Yeniliklere kapalıyız; Bu Ayşe’nin, Fatma’nın değil toplumumuzun genel bir özelliği. Tavsiye üzerine yaşadığımız bir hayatımız var. Evlatlarımızı arkadaşlarımızın tavsiye ettiği ürünlerle büyütüyor, O şekilde eğitiyoruz. Burada sorulması gereken soru şu: Tavsiye her zaman doğru bir yol mu? Yoksa zaten içimizdeki körelmiş araştırma güdüsüyle doğru orantılı bir kaçış yolu mu?

İtalyan bir şef Türkiye’de verdiği bir Workshop’ta peynirini Parmesan olarak isteyebiliyor ve bizzat kendi ülkesinden getirilmiş olma şartını öne sürebiliyor. Ricotta peynirine alternatif kullanacağı herhangi bir peyniri kabul etmiyor. Hollanda’dan ülkemize yerleşmiş bir şef Gouda peynirini her fırsatta dile getiriyor, çıkardığı her tabağı yerel lezzetlerine göre uyarlıyor.

Peki ya biz neden İzmir Tulum’unu yada Van’ın Otlu Peynirini yüceltmiyoruz, dile getirmiyoruz. Yetiştiğimiz yer bizim toprağımız, bizim ülkemiz. Yerli üretilen, piyasaya çıkan her mamul bizim gururumuz halbuki.

Alışkanlıklarımız bizi kontrol ediyor. Bilmediğimiz ve yeni olan bir şeyi denemektense popülariteye uymayı ve her yerde aynı olan materyalleri kullanmayı tercih ediyoruz. Ambalaj değerinden kurtulmalıyız Menşei’ye bakmalıyız her daim.

Umarız ki farkındalık dereceniz bir nebze de olsa artmıştır ve düşünmenizi sağlamışızdır.

Unutmayalım ki, bu ülke bu topraklar bizim. Biz değerini bilmezsek, biz üzerinde durmazsak başka hiçbir insan anlamını bilmez. Her yerde ve her daim en önce kendi yerli üretimimiz..

 

 
Etiketler: Yerli, Üretime, Her, Platformda, Tam, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı