Aksoy’dan ittifak sinyalleri

Aksoy’dan ittifak sinyalleri

Sivil Düşünce Derneği’nin konuğu olan MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy, yerel seçim sürecini değerlendirdi. Aksoy, “MHP ittifaka da, ittifak olmaması durumunda da 19 ilçede ve büyükşehirde seçime girmeye de hazırdır” diyerek ittifak sinyalleri verdi.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:29
Aksoy’dan ittifak sinyalleri
11 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel seçimler hakkında birçok konuyu ele alan ve değerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy, “Milliyetçi Hareket Partisi ittifak olursa hazırdır ama ittifak olmazsa yine de 19 ilçede ve büyükşehirde seçimlere girmeye hazırdır” diyerek ittifak sinyallerini verdi. Aksoy, “HDP uzantısının dayanacağı bir birlikteliğe Antalya’yı teslim etmeyiz. Kim nereye çekerse, kim neyden gocunursa gocunsun. Biz MHP olarak; ‘PKK terör örgütüdür’ diyemeyen bir yapıya Antalya’yı teslim etmeyiz, bunu netçe ifade ediyorum” diye kaydetti. Sivil Düşünce Derneği’nin konuğu olan Aksoy, konuşmasının ardından dernek geleneği olan imza atma işlemini gerçekleştirdi.

Zillet ittifakı benzetmesi

MHP’nin Türk siyasetinde yarım asıra damga vuran bir siyasi parti olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş beyefendinin ifadeleri üzere, MHP ‘önce ülkem milletim sonra partim ve ben’ anlayışıyla siyaset yapar geliştirir ve bunun dışındakileri teferruat olarak gören bir anlayışa sahiptir” dedi. 31 Mart 2019 yerel seçimleri hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Aksoy, “Sayın genel başkanımız Belek’te 81 il başkanı ve belediye başkanlarımızla iki gün süren bir istişare toplantısı yaptı. Orada da kamuoyuna bir açıklamada bulundu;  İstanbul, İzmir ve Ankara’da aday çıkarmayacağımızı ve Cumhur İttifakı’ndaki birliktelikten dolayı da o yapıya zarar gelmemesi noktasında AK Parti hangi adayı gösterirse, kayıtsız bir şekilde destek vereceğini ifade etti” şeklinde konuştu. Antalya’da da ittifak olabileceğinin sinyallerini veren Aksoy, “Genel başkanımız, HDP’nin içerisinde bulunduğu bir zillet ittifakı olacak olursa, bu ittifakında karşısınca olacağımızı açıkça ifade etti. Biz 19 ilçe ve büyükşehir için aday adayları hazır olan bir partiyiz ancak burada da ittifak yapabiliriz. Zillet ittifakı söz konusuysa, Milletçi Hareket Partisi de hiç çekinmeden bir ittifak yapabilir. Bunun görüşmeleri ve hazırlıkları var” cümlelerini kullandı.

“MHP pazarlıklara kapalıdır”

Yerel gündemde çok konuşulan, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ile birlikte çektirdikleri fotoğrafın hikayesini anlatan Aksoy, “İbrahim Ethem Taş ile oturup kalkıyoruz. Geçenlerde havalimanında verdiğimiz fotoğrafla Antalya kamuoyunda gördüm. Dolayısıyla o Rabia yapınca biz zaten bozkurt yapıyoruz. İttifak konusu genel başkan yardımcılarımız ve AK Parti’nin genel başkan yardımcıları arasından bir görüşme yürütülüyor. Antalya’da ittifak yapılırsa bizim açımızdan bir sıkıntı yoktur. AK  Parti’de yoktur dedi ama bütün değerlendirmeyi  genel  başkan yardımcılarımıza bıraktık” dedi. İlçe paylaşımları sorusuna yanıt veren Aksoy, “Biz oturup aramızda şurayı sen al, burayı ben alayım diye konuşmadık. Milletçi Hareket Partisi bu tarz pazarlıklara kapalıdır. Antalya’da ittifak olabilir ama ilçe noktasındaki meselelere biz girmeyiz. İl başkanları sadece kanaat bildirir. Milletçi Hareket Partisi her zaman hak ettiğini alır” ifadelerine yer verdi.

Tüzük açıklaması

Sosyal medyada gündeme gelen Milliyetçi Hareket Partisi’nin tüzüğünde yer alan ‘bir başka partiye oy vermek ihraç nedenidir’ maddesine açıklık getiren Aksoy, “31 aylık il başkanlığı görevimden önce bir buçuk yıl partinin merkez disiplin kurulunda görev yapmış birisi olarak söylemeliyim ki, en fazla ihraçları yapan il başkanı da benim. Evet doğrudur tüzükte böyle bir madde vardır. Ancak MHP’nin bir merkez yönetim kurulu vardır. Partinin merkez yönetim kurulu bir karar alır. Bu kararda parti politikalarını yürütmekle alakalı başkanlık divanına yetki verir, başkanlık divanı da o yetkiyi genel başkanımıza verir. Dolayısıyla genel başkanımız bir başka parti ile ittifaka girilebilir kararı almışsa, parti yönetim merkezi de il başkanlarına tebliğ ettiğinde bu karar geçerlidir. Dolayısıyla biz merkez yönetim kurulunun vermiş olduğu kararı uyguluyoruz. Yani bir başka partiyi tercih olmuş olmayız” diye kaydetti.

“Ekonominin iyi olduğunu söyleyemeyiz”

Ekonomik krize yönelik soruları yanıtlayan Aksoy, “Ekonomik olarak rahatız dersek herkes cebindeki paraya baksın deriz. Biz siyaset geliştirirken, doğru olanın doğru olduğunu ifade ederiz, burada da parti ayrımı yapmayız. Ekonomik anlamda da şehirde geziyoruz, gittiğimiz her yerde işler nasıl diye soruyoruz hep kötü diyorlar. Bu ya bir alışkanlık olmuş ya da hakikatten bir sıkıntı var. Dolayısıyla böyle bakında ekonominin çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Ben meselelere negatif açıdan bakmıyorum. İyi olacak diyerek düzelmesini sağlamalıyız. Dolar, Euro yükselmiş fiyatlar yükselmiş, dolar düşmüş fiyatlar hala yüksek. Şimdi bir gerçeği de görmezden gelemeyiz. Ekonomi düzeltilmeli ve iyi olmalı” şeklinde belirtti.

“Fransa’ya oh olsun diyemeyiz”

Sarı yelekliler ayaklanması hakkındaki görüşlerini aktaran Aksoy, “Bu hadise Fransa’da gelişen bir hadisedir. Türkler barbar değildir. Dolayısıyla Avrupa ülkelerinde, devlete karşı bir başkaldırı varsa bunu savunacak bir siyasi anlayışa sahip değiliz. Buradan şöyle de, bir uyarıda bulunmak gerekir. Avrupa ülkeleri bazen Türkiye’de aynı şeyler olduğunda özgürlüklerden bahsediyorlar. Özgürlüklerin ve hukukun merkezi olan Fransa’nın bu konulara nasıl duyarlı kalıp, kalmadığına bakmak lazım. Siz duyarlı kalmadınız diye oh olsun diyemeyiz. O anlayışta olamayız. Çünkü orada bizim de vatandaşlarımız var. Bizden de geçmiş zamanda gidenler var. Neticede insan odaklı bakmak gerekir. Bunun düzelmesini temenni ederiz” dedi.

HAZEL BERKALP


HIZLI YORUM YAP