Alkolü bıraktıran ilaç hangisidir? Naltrexone 2023 fiyatı nedir?

Alkolü bıraktıran ilaç hangisidir? Naltrexone 2023 fiyatı nedir?

ABONE OL
Eylül 4, 2023 12:15
Alkolü bıraktıran ilaç hangisidir? Naltrexone 2023 fiyatı nedir?
4 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alkolü bıraktıran ilaç hangisidir merak ediliyor. Alkol bağımlılığıyla ilgili araştırmalar psikolojik tedaviyle birlikte verilen Naltrexone adlı ilacın çok etkili olduğunu gösteriyor. Naltrexone etkin maddesi barındıran ilaç ETHYLEX fiyatı 559,98 TL’dir.

Alkolü bıraktıran ilaç arasında Naltrexone biliniyor.

ALKOLÜ BIRAKTIRAN İLAÇ -NALTREXONE NEDİR NE İŞE YARAR?

Alkolü bıraktıran ilaç arasında Naltrexone biliniyor. Naltrexone bir opiyat antagonistidir. İçki kullanan kişilerde içkiye karşı bir doygunluk hissi yarattığı, kişinin içki isteğini azalttığı gösterilmiştir.

İçki kullanan kişiler bu ilacı kullandıklarında, içki istekleri azalmaktadır. İçki içseler bile, kullandıkları içki miktarı daha düşük olmaktadır. İçkiyi azaltmakta ve kesmekte yararlı olmaktadır.

İlaç, madde kullanım bozukluğuyla ilişkili istek ve öfori duygularını azaltarak öncelikle içki veya opioid kullanım bozukluğunu kontrol altına almak için kullanılan bir ilaçtır.

NALTREXONE BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Buprenorfin (suboxone) ve metadon gibi yerine koyma tedavilerin aksine bağımlılık yapmaz ve kesildiğinde yoksunluk belirtilerine yol açmaz. Alkolü bıraktıran ilaç Naltrexone tablet genellikle iyi tolere edilir.

NALTREXONE KAFA YAPAR MI?

Alkolü bıraktıran ilaç beyinde eroinin gittiği yerleri kapatır. Eroin isteğini azaltır aynı zaman da kullanım olduğu durumlarda etki etmesine, hastaların tabiri ile kafa yapmasına izin vermez.

Naltrexone reçetesiz kullanılamaz.

NALTREXONE REÇETESİZ ALINIR MI?

Alkolü bıraktıran ilaç önerilen doz günde iki kez 16 mg naltrekson / 180 mg bupropiyondur. Reçetesiz kullanılmaz! Ürün lisansı, 12 haftalık tedaviden sonra yüzde 5 kilo kaybı gerektirir. Bir hasta bu hedefe ulaşamazsa ilaç kesilmelidir.

NALTREXONE NASIL ETKİ EDER?

Alkolü bıraktıran ilaç Naltrexone, eroinin bu bağlandığı bölgeye bağlanarak, eroinin etki göstermesini tamamen engelleyen bir ilaçtır. Başka bir deyişle, eroini anahtara benzetirsek, anahtarın deliğine girmesini engeller, böylece kişi eroinin etkisini yaşayamaz.

EROİNİ BIRAKMAK İÇİN HANGİ İLAÇ KULLANILIR?

Naltrexone; eroin gibi opioid maddelerin etkilerini bloke eden bir opioid antagonistidir. Yani eroinin panzehiridir. Kişi naltrexone etkisi altındayken madde kullanırsa, maddenin haz verici etkisini hissedemez, bu sayede madde kullanma isteği azalır ve kişi maddeye devam etmez.

ALKOLDEN KURTULMAK İÇİN NE YAPILIR?

İçki bağımlılığı, psikoterapi, biorezonans ve ilaç tedavisi gibi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. İçki bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilk yöntem psikoterapidir. Psikoterapi sürecinin ardından gelen süreç ise oldukça kritiktir. Bireylerin içki tüketmek istememesi, yeniden başlamaması son derece önemlidir.

ALKOL EN KOLAY NASIL BIRAKILIR?

İçki kullanan ve bırakmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM), hastanelere bağlı alkol ve madde bağımlılığı tedavi merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak destek alabilirler. Tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir.

BİR KİŞİNİN ALKOLİK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Bazı insanlar bütün gün çok içki içerken, diğerleri çok içer ve sonra bir süre ayık kalır. Bağımlılığın nasıl göründüğünden bağımsız olarak, aşırı derecede içme davranışı sergiliyor ve uzun süre ayık kalamıyorsa, bir kişi tipik olarak alkol bağımlılığına sahiptir.

Alkol yerine meyve kokteyli seçebilirsiniz.

ALKOL YERİNE NE İÇİLİR?

Alkolü bıraktıran ilaç yerine doğal yöntemlerde tercih edilebilir. Kola, çay, soda gibi içecekler içki yerine önerilse de genelde sıkıcıdır. Bunun yerine kendinize havalı bir meyve kokteyli seçebilirsiniz. Yeni favori alkolsüz içeceğinizin sizin için en az içki kadar değerli olduğunu hissetmek, emin olun alkolden daha kolay uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Vücudunuzun en temel ihtiyaçları olan suyu unutmayın. Su, hidrasyonunuzu sağlar ve bilmeniz için hayati öneme sahiptir.

Taze sıkılmış meyve suları veya doğal meyve karışımları, doğal tatlarla dolu ve üretici bir seçenektir. Yeşil çay, beyaz çay, nane çayı gibi bitki çayları, hem lezzetli hem de sağlığınıza faydalıdır. adem sütü, soya enerjisi, Hindistancevizi gibi bitkisel sütler, süt intoleransı veya vegan yaşam tarzı için mükemmel bir alternatif sunuyor.

AMATEM ALKOL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Tedavi detoksifikasyon (arındırma) ve sonrasında psikososyal tedavi programından oluşmaktadır. Yatarak tedavi 4 haftadır. Taburculuk sonrası tedavi, 3 ay süreyle grup psikoeğitim programını ve en az 1 yıl süreyle poliklinik takiplerini kapsamaktadır. Bağımlılık tedavisi ömür boyu sürebilir.

Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin ‘Alkol Bağımlılığı’ konulu yazısını okumak için lütfen tıklayınız.

Ürederm nedir? Ne işe yarar? 2023 fiyatı nedir? içerikli yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.


HIZLI YORUM YAP