Amadeus: Müzik Tarihine Renkli Bir Bakış

Amadeus: Müzik Tarihine Renkli Bir Bakış

ABONE OL
Eylül 19, 2023 11:04
Amadeus: Müzik Tarihine Renkli Bir Bakış
19 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesi Amadeus sahnede!

**

Dünya müzik tarihinin en unutulmaz bestecilerinden Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin Peter Shaffer’in kaleminden çıkma şahane hikayesi Amadeus, bu kez Antalyalılar için sahneleniyor.

Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment ortak yapımı ile tiyatroseverlerle buluşmak için hazırlanan oyun, 24 Eylül 2023 tarihinde Antalya Açık Hava Sahne’de sahnelenecek. Saat 21:00’de başlayacak oyunun biletleri biletmio ve biletix web siteleri üzerinden temin edilebilecek.

OYUN HAKKINDA

Başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri) ve Tansu Biçer’in (Wolfgang Amadeus Mozart) paylaştığı, 70 kişilik dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, 4 sezondur tüm temsillerini kapalı gişe oynayarak 260 bin seyirciye ulaştı.

Işıl Kasapoğlu’nun rejisörlüğünü yaptığı Amadeus müzikali, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliği ile bu sezon tiyatroseverlerle buluştu. Başrollerinde ise Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz (Costanze) var.

Bu etkileyici oyuncu kadrosunun yanı sıra sahnede 12 kişilik koro ve 10 kişilik canlı orkestradan oluşan 35 kişilik dev bir müzisyen ekip de var. Sezonun en çok heyecan verecek projelerinden biri olan Amadeus, pandemi öncesinde de iki temsil verdi.

Dünya müzik tarihinde yaptığı besteler ile çığır açan Mozart’ın gündelik yaşamına odaklanan bu müzikalde sanatçının tutarsız, sıra dışı ve yaşamdan kopuk hallerine seyirci oluyoruz. Mozart bildiğiniz üzere son derece yetenekli ve özgün bir sanatçı. Fakat o bu yeteneğini dışa vurmak adına isyankar ruhlu ve tutarsız davranışlarda bulunan biri. Hayatı ve yaptığı müzik taban taban zıt. Gerçeküstü bir yaşam tarzı var. Adeta bir ‘kaybeden’ gibi davranıyor. Hayatta en yakın dostu ise Salieri. Mozart adına daima çok endişeli. Her zaman onun yanında olmaya çabalıyor. Ayrıca Salieri çok disiplinli ve hırsları olan bir müzisyen. Fakat onun yeteneği hiçbir zaman Mozart’ın dehasının yanından dahi geçemiyor. Aralarındaki kıskançlık ve sevgi dolu ilişki eserin omurgasını oluşturuyor. Amadeus müzik dehası Mozart ve yakın arkadaşı Salieri’nin bu ilişkisine dayanan muhteşem bir müzikal. Biz seyirciler bu eseri Salieri’nin üzerinden izliyoruz.

1984 yılında sinemaya da aktarılan Amadeus’un yönetmenliğini Milos Forman üstlenmişti. Sinema tarihinin kült eserleri arasında yer alan Amadeus, hem ‘En İyi Film’ hem de ‘En İyi Uyarlama’ dallarında Oscar heykelciğine ulaşmıştı. Toplamda 8 kategoride ödül alarak o yıl törene hakimiyetini kurmuştu. Oyunun iddialı dekorları ve muhteşem kostümleri ise yenilendi. Oyunda kullanılacak kostümler için 1000 metreden fazla kumaş kullanıldı. Müzikal için 40 adet peruk, 150 adet şapka, el yapımı çeşitli maskeler ve döneme ait 40 adet ayakkabı hazırlandı.

Amadeus kesinlikle son yıllarda Türk tiyatrosu adına yapılan en iddialı eser olma özelliğini koruyor. Epey uzun bir müzikal olmasına rağmen izleyicisine yüksek bir seyir zevki sunuyor.

SAHİP OLDUĞU ÖDÜLLER:

  • Sahnelendiği her oyunda tüm biletleri tükenen Amadeus’un aldığı ödüllerden bazıları;
  • 2022 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Haldun Dormen Özel Ödülü
  • Direklerarası Seyirci Ödülleri:

En İyi Yönetmen: Işıl Kasapoğlu

Sürekli Mükemmelliyet: Selçuk Yöntem

En İyi Prodüksiyon: Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment

– GQ Türkiye Men Of The Year 2022 Göz Alıcı Başarı Ödülü

Dünyada bir ilk olan çalınabilir yazı karakteriyle ön plana çıkan Amadeus pazarlama ve reklamcılık alanlarında da birçok ödülün sahibi oldu:

  • 6 Kristal Elma
  • 4 Felis
  • ADC 100th Annual Awards – Logo Ödülü

Gülşen KABAAĞAÇ


HIZLI YORUM YAP