Anestezi çalışanları atama bekliyor

Anestezi çalışanları atama bekliyor

Sağlık Sen Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Türkiye’de binlerce Anestezi Teknisyeni ve Teknikeri’nin atama beklediğini ve onların çalışma alanlarında başka branşlardaki sağlık görevlilerinin çalıştırıldığını söyledi.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:27
Anestezi çalışanları atama bekliyor
12 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ameliyatların gizli kahramanları

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası(Sağlık Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, 13 Aralık Anestezi Teknisyeni ve Teknikerleri Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerlerinin en büyük sorununun atanamamak olduğunu belirten Kuluöztürk, “Ameliyatların gizli kahramanları anestezi uzman ve teknisyenleridir. Bugün 73 bin anestezi mezunu var ve atanmayı bekliyor.Hastanelerde bu meslek mensupları yerine başka branşlardaki sağlık görevlilerinin çalıştırıldığı şeklinde şikayetler alıyoruz. Hemşire, sağlık memuru v.s kişilerin 2-3 aylık sertifika eğitimi ile ameliyatlarda anestezi teknikeri yerine çalıştırılmasının önüne geçilmelidir. Anestezi teknisyenleri ve teknikerlerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve meslektaşlar arası sosyal faaliyet, pozitif diyalog ve iş motivasyonunun artırılması öncelikler arasında olmalıdır” dedi.

Mental yorgunluk yaşıyorlar

Anestezi teknisyenlerinin yaptıkları iş gereği hem fizik hem de mental yorgunluk yaşadıklarını da söyleyen Başkan Kuluöztürk, bununla birlikte toksik atık ve anestezik gazlara maruz kalan anestezi teknisyenlerinin daha sağlıklı ortamlarda mesleklerini sürdürmeleri için gereken koşulların sağlanması gerektiğini vurguladı. Kuluöztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Anestezi Çalışanlarının sağlık teknisyeni, sağlık memuru, anestezi teknisyeni, sağlık teknikeri gibi farklı kadrolarda olması ve bu kadroların özlük hakların dağılımı ile ilgili farklılıklar göstermesi çalışanlar arasında eşitsizliğe neden olmaktadır ayrıca ağır hasta sorumluluğu ve yetersiz özlük haklar nedeni ile psikolojik sorunlar, madde bağımlılığı, mobbing ve bunlar sunucu oluşan intiharlar yaşanmaktadır

“Bunun yanısıra sağlık çalışanlarına yıpranma payı ödenmesi konusunda anestezi teknisyenlerine pozitif ayrıcalık verilmesi gerekmektedir. Sendika olarak tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi için mücadele vermekteyiz. Sağlık çalışanlarımızın yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak çalışanların en iyi şartlarda görev yapabilmesi, onların hak ve menfaatleri korumak adına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadele edeceğimizin bilinmesini ister bu vesile ile Anestezi Teknisyeni ve Teknikerleri Günü’nü kutlarız”

Haber Merkezi


HIZLI YORUM YAP