Anız yakma uyarısı

Anız yakma uyarısı

ABONE OL
Eylül 21, 2023 11:07
Anız yakma uyarısı
21 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın kalbi Antalya’da, son dönemde çiftçiler arasında yaygın olarak görülen anız yakma uygulamaları, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp tarafından ciddi bir uyarı ile karşılandı. Alp, topraklarımızın sürdürülebilirliği ve çevre sağlığı için anız yakmanın zararlarını vurguladı.

ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR

Tarımın Antalya için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, toprakların korunması ve verimliliğinin sürdürülmesi büyük bir önem taşıyor. Ancak son dönemde artan anız yakma uygulamaları, bu çabaya zarar veriyor.

 

 

Çiftçilere anız yakmamaları konusunda uyarılarda bulunan Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “Anız yakma, toprak yapısını olumsuz etkiliyor ve verimliliği azaltıyor. Toprakların besin maddeleri açısından fakirleşmesine neden oluyor. Anız yakma sırasında çıkan dumanlar, hava kirliliğine yol açıyor ve solunum yolu rahatsızlıklarını artırıyor. Anız yakma, yerel ekosistemleri ve biyoçeşitliliği tehdit ediyor. Doğal yaşam alanlarına zarar veriyor ve yerel fauna üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor” dedi.

 

 

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, çiftçilere seslenerek, anız yakma uygulamalarının topraklarımızı ve çevremizi olumsuz etkilediğini belirtti. Alp, alternatif yöntemlere yönelmeyi ve topraklarımızı koruma sorumluluğunu hatırlatmayı amaçlıyor. Başkan Alp, “Bazı anız yangınları çevredeki bağ bahçelere ve hatta köylere bile sıçrayabilmekte hatta orman yangınlarına bile neden olabilmektedir. O nedenle anız yakmayı bırakmalıyız” dedi.

Antalya’da sürdürülebilir tarım çabalarının desteklenmesi ve modern tarım tekniklerinin yaygınlaştırılması, anız yakmanın yerine daha sağlıklı ve verimli yöntemlerin benimsenmesini teşvik edebilir.

Haber: Murat Şükrü SEYİRCİ


HIZLI YORUM YAP