Artan fiyatlar çiftçinin belini büküyor

Artan fiyatlar çiftçinin belini büküyor

ABONE OL
Eylül 23, 2023 14:05
Artan fiyatlar çiftçinin belini büküyor
23 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, gerek gübre gerekse mazot fiyatlarındaki artışın çiftçinin belini büktüğünü söyledi.

Başkan Alp, “Artan maliyetler, çiftçiler için büyük bir endişe kaynağıdır ve tarım sektörünün istikrarını tehdit edebilir. Çiftçiler, bu zorluklarla başa çıkmak ve sürdürülebilir üretimi sürdürmek için çeşitli stratejiler geliştiriyorlar. Ancak, bu konuda çözümler aramak sadece çiftçiler için değil, aynı zamanda gıda arzı ve tedarik zinciri için de kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, çiftçilerin karşılaştığı mali zorluklar dikkatle izlenmeli ve uygun destekler sağlanmalıdır” dedi.

Mazot fiyatlarının artmaya devam ettiğine işaret eden Başkan Nazif Alp, “Mazot ve gübre fiyatları, Kasım 2021’de petrol fiyatlarının ve döviz kurlarının artmasıyla birlikte yükselmeye başladı. Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla 2022-2023 üretim sezonunda gübre çeşitlerinde yıllık yüzde 400 oranında, mazotta ise yüzde 250’yi bulan artışlar yaşandı. 2023-2024 üretim sezonu yaklaşırken, gübre ve mazotta aylık ve yıllık bazda artışlar yaşandı. Aylık bazda gübrede yüzde 30’u aşan artışlar görüldü” ifadelerini kullandı.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “Mazotta özellikle Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte artan petrol fiyatları ve döviz kurlarının etkisiyle 2022 yılından itibaren artan fiyatlar, 2023 Temmuz ayında mazottaki Özel Tüketim Vergisinin artırılması ve son yapılan zamlarla birlikte aylık bazda yüzde 52’yi, yıllık olarak baz etkisiyle birlikte yüzde 62’yi bulan oranlarda artış gösterdi” şeklinde konuştu.

Üreticiye verilen desteklerin artması gerektiğine vurgu yapan Nazif Alp son olarak şunları söyledi: “Üretici girdi fiyatlarının pahalılığı nedeniyle yeterince gübre, ilaç ve kaliteli tohumluk kullanamıyor. Örneğin 2020 yılında 7,1 milyon ton gübre kullanan üreticilerimiz 2021 yılında 6,4 milyon ton, 2022 yılında ise 5,9 milyon ton gübre kullandı. Gittikçe düşen gübre kullanımının, 2023 yılında 5,5 milyon tona gerileyeceği bekleniyor. Bu durum üretim miktarını ve kaliteyi etkiliyor. Tarımsal üretim günümüzde daha önemli bir hale gelmişken, bunu göz ardı etmek ülke tarımını, dolayısıyla ekonomisini olumsuz etkileyecektir.”

Haber: Aydın ÇEVİK

 


HIZLI YORUM YAP