Atık kağıtlar sanata dönüştü

Atık kağıtlar sanata dönüştü

ABONE OL
Eylül 2, 2023 17:02
Atık kağıtlar sanata dönüştü
2 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANTALYA’da yaşayan emekli öğretmen Hikmet Özkaya, her türlü atık kâğıttan sanat eserleri üretiyor. Özkaya, ‘Kâğıtların Dansı’ adını verdiği 23’üncü kişisel sergisini ressam gelini Canan Figen Özkaya ile birlikte açtı.

Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılan ve çevreci eserlerin yer aldığı serginin kurdelasını ANSAN Başkan Vekili Nadire Sönmez, sanatçılar Hikmet Özkaya, Canan Figen Özkaya ile sanatçı dostları birlikte kesti. Atık kâğıtların çöp olmaktan kurtarılıp dekoratif süs eşyalarına dönüştürüldüğü anlamlı sergiye, sanatseverler ile çevre dostları yoğun ilgi gösterdi.

KÂĞIT KAYIBINA KARŞI SANAT

Sanatçı Hikmet Özkaya, “Amacım, sınırsız ve sorumsuz bir şekilde tüketilen kâğıt kaybına bir karşı duruş sergilemek, ‘İşe yaramaz’ denilen atık kâğıtlarla güzellikler oluşturmak” dedi. Özkaya sözlerini şöyle sürdürdü;

“Atık gazete, dergi, broşür, mukavva, kalın kartonu renklere göre ayırıp katlıyorum, kıvırarak değişik şekiller veriyorum. Çizdiğim desenlerin üzerine yapıştırıyorum. Ayrıca ince ve kalın kartonlar, yumurta kolilerini de suda yumuşatarak hamurlaştırıyorum, tutkal ve boya ilave edip şekillendiriyorum. Üç boyutlu rölyef çalışmasıyla da duvar panoları, dekoratif süs eşyaları üretiyorum.”

Ressam Canan Figen Özkaya’da kalın karton kâğıtlardan masa, sandalye, kitap dolabı, sehpa gibi ev eşyaları da üreten kayınvalidesi Hikmet Özkaya ile birlikte eserlerini beğeniye sunmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Atık atık kâğıtlardan üretilmiş 15 duvar panosu ve çeşitli dekoratif süs eşyası ile 15 resim çalışmalarının yer aldığı sergi 9 Eylül Cumartesi gününe kadar açık kalacak. (DHA)

 


HIZLI YORUM YAP