Bir meslek daha yok oluyor

Bir meslek daha yok oluyor

ABONE OL
Eylül 19, 2023 10:55
Bir meslek daha yok oluyor
19 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geleneksel temizlik yöntemleri, modern teknolojinin ve otomatik cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte unutulmaya yüz tutuyor.

Antalya’da yok olmaya yüz tutan bu mesleği halen ayakta tutmaya çalışanlar da yok değil. Bunlardan bir tanesi de Özkan Çamlıdağ olurken, “Yok olmaya yüz tutan mesleklerden biri de çalı süpürgeciliği olarak bilinir. Ancak çalı süpürgeciliği, kültürel bir miras ve doğal kaynakları koruma açısından önem taşıyan geleneksel bir temizlik yöntemini temsil ediyor” dedi.

HALEN KULLANANLAR MEVCUT

Geçmiş yıllarda çalı süpürgeleri çıktığında büyük bir nimet gibi algılandığını hatırlatan Özkan usta, sonraları evlerde gırgır deline küçük bir süpürgenin ortaya çıktığını söylerken çalı süpürgelerinin evin içinden çıkarak avlulara ve bahçelere çıktığını kaydetti. Özkan usta, halen bazı insanların evlerinde dahi çalı süpürgesi kullandığını söylerken elektrikli süpürgeler çıkınca çalı süpürgelerinin pabucunun dama atıldığını ifade etti.

DOĞAL ÇALILARDAN ÜRETİLİYOR

Çalı süpürgeciliğinin genellikle doğal malzemelerden yapılmış süpürgeler veya fırçalar kullanılarak yapılan el yapımı bir temizlik yöntemi olduğunu belirten Özkan Çamlıdağ, “Bu süpürgelerin sapları, genellikle yerel bitki örtüsünden veya doğal çalılardan yapılır. Bu yöntem, toz ve kirleri nazikçe toplamak ve yüzeyleri zarar vermeden temizlemek için kullanılır.Çalı süpürgeciliği, modern temizlik cihazlarının ve plastik süpürgelerin yaygınlaşması nedeniyle giderek unutulmaya başladı. Plastik süpürgeler, yaygın olarak bulunabilir ve daha uygun maliyetli olabilir, ancak bu geleneksel yöntemin doğal malzemelerle yapılan çevre dostu yaklaşımını yerine koymaz” şeklinde konuştu.

KÜLTÜREL BİR MİRAS

Çalı süpürgeciliğinin, kültürel bir mirasın bir parçasıdır ve geleneksel el işçiliğini temsil ettiğini vurgulayan Çamlıdağ, mesleğini öğretebileceği çırak bulamamaktan yakınırken kendisinden sonra mesleği yapacak birisinin olmadığının altını çizdi.

Haber: Çiler İLTUŞ


HIZLI YORUM YAP