Bodrum’da 4 yılda 962 kaçak yapı yıkıldı

ABONE OL
Kasım 7, 2023 17:23
7 Kasım 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde, 2019 nisan ayında başlatılan ‘Kaçak Yapılaşma ile Mücadele Seferberliği’ kapsamında bugüne kadar 6 bin 765 yapı mühürlendi, 962 kaçak yapı yıkıldı.

Bodrum’da 4 yılda 962 kaçak yapı yıkıldı

Bodrum Yarımadası’nda İmar ve Kıyı Kanunlarına muhalefet ederek kamu alanlarını işgal eden, çevreyi ve doğayı tahrip edenlerle mevzuatlar çerçevesinde çalışmalarını devam ettiren belediye ekipleri, denetim ve tespitlerinin yanı sıra vatandaşlardan gelen ihbarlara da anında müdahale ediyor. Nisan 2019’dan bu yana 962 kaçak yapı belediye veya mal sahiplerince yıkılırken 2 bin 768 kaçak bina yıkım programına alındı. İlçe genelinde 6 bin 765 yapıda ise mühürleme işlemi uygulandı. 2023 yılı ekim ayı içinde, 14 yapının yıkımı gerçekleştirilirken 71 kaçak yapı için yıkım kararı alındı. İmara aykırı ve ruhsatsız 115 bina ise mühürlendi. Bunun yanı sıra ekim ayı içinde ilgili yasal mevzuatlar gereği 26 milyon 149 bin 15 Lira para cezası kesildi.

‘KONTROLSÜZ NÜFUS ARTIŞIYLA DAHA DA YAYGINLAŞTI’

Yapılan çalışmalarla ilgili konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “İmar affı beklentisiyle Bodrum’da fütursuzca gerçekleşen kaçak yapılaşma pandemi döneminde kontrolsüz nüfus artışıyla daha da yaygınlaştı. Yerel yönetim olarak en başından beri bunun önüne geçmek için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Konu ile ilgili yasal bir süreç var ve belediye olarak bu sürece uymak zorundayız. Süreç tamamlandıktan sonra mülk sahipleri yıkım işlemini gerçekleştirmediği zaman ekiplerimiz yıkım işlemini gerçekleştiriyor. Unutulmamalıdır ki bizler bu coğrafyanın sahipleri değil emanetçileriyiz. Bizden öncekilerden miras kalan bu eşsiz kentimizi korumak ve gelecek nesillere en güzel şekilde taşımakla görevliyiz” dedi.(DHA)


HIZLI YORUM YAP