Bu görüntüler Antalya’ya yakışmıyor

Bu görüntüler Antalya’ya yakışmıyor

ABONE OL
Eylül 22, 2023 10:53
Bu görüntüler Antalya’ya yakışmıyor
22 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’nın güzellikleriyle ünlü sokakları, sigara izmaritlerinin gölgesinde kirleniyor.  Sigara içenlerin izmaritlerini yere atma alışkanlığı, hem çevre kirliliğine hem de vatandaşların tepkilerine neden oluyor.

Antalya’nın turistik bölgelerindeki sokaklar, plajlar ve parklar, izmaritlerin neden olduğu bir tür çevre kirliliği ile karşı karşıya. İzmaritler, deniz kıyısına, yeşil alanlara ve yollara atılıyor, bu da hem doğaya hem de şehir estetiğine zarar veriyor. Sigara içenlerin bazıları, çevrelerindeki çöp kutularının eksikliği veya uygun olmayan yerleştirilmiş olmaları nedeniyle izmaritlerini yere atıyor.

Antalya’da yaşayan vatandaşlar, bu duruma tepki gösteriyorlar. Sigara izmaritlerinin sokaklara atılmasını kaba bir davranış olarak görüyorlar ve çevreyi kirlettiği için endişeleniyorlar. Ayrıca, turistlerin şehre olumsuz bir izlenimle dönmesinden endişe ediyorlar.

Antalya’da, çevre kirliliğinin azaltılması için alternatifler ve farkındalık çalışmaları da mevcut. Çöp kutularının daha fazla sayıda ve erişilebilir olması, izmaritleri toplamak için çabaların bir parçası olarak görülüyor. Ayrıca, sigara içenlere izmaritlerini uygun şekilde atma konusunda bilgilendirici kampanyalar yapılıyor.

Meryem Akçalı isimli vatandaş, “Sigara içenlerin izmaritleri yere atması gerçekten hoşgörüsüzce bir davranış. Şehrimizin güzelliğini ve temizliğini korumak hepimizin sorumluluğu. Sadece turistler olarak bakmamak lazım. Bu yollarda bizler de yürüyoruz. Gördüğümüz manzara hiç de hoş değil. Sigara içenlerden ricamız içtikleri sigaranın izmaritleri çöp kovalarına atmalarıdır” dedi.

Aydın Bohçacı isimli vatandaş, “Ben de sigara içiyorum ve ne yalan söyleyeyim sigara bitince yere atıyorum. Bundan sonra biraz daha dikkatli davranmaya özen göstereceğim. Yerdeki sigara izmaritlerini görünce eleştiriyoruz ama bu kirliliğe biz neden oluyoruz” ifadesini kullandı.

Haber: Çiler İLTUŞ


HIZLI YORUM YAP