Candan Erçetin kulakların pasını silecek

Candan Erçetin kulakların pasını silecek

ABONE OL
Ekim 17, 2023 10:12
Candan Erçetin kulakların pasını silecek
17 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk şarkıcı, şarkı yazarı ve müzik öğretmeni Candan Erçetin, Antalya’da dinleyicileri ile buluşacak.

**

Ünlü şarkıcı Candan Erçetin konser takviminde rotasını bu kez Akdeniz’e çevirdi. Candan Erçetin, Antalya Açık Hava Sahne’de vereceği konser ile birbirinden güzel tüm şarkılarını konser alanını dolduracak hayranları için söyleyecek.

28 YILLIK MÜZİKAL YOLCULUK

1995 yılının Temmuz ayında yayınlanan ilk solo albümü ‘Hazırım’ ile profesyonel müzik kariyeri başlayan Candan Erçetin, 20 Ekim 2023 günü saat 21.00’da başlayacak konserde, geçmişten günümüze en güzel şarkılarını sevenleriyle birlikte seslendirecek.

HEM EĞLENDİRİP HEM HÜZÜNLENDİRECEK

Kariyerinde toplamda 13 albüm olmak üzere; 8 stüdyo albüm, 2 remix albüm, 2 tekli ve 2 EP yayınlayan Erçetin’in şarkılarıyla dinleyicilerini hem eğlendirip hem hüzünlendireceği unutulmaz müzik deneyimi için biletler online web siteleri üzerinden temin edilebilecek.

MÜZİK KARİYERİ

1995 yılının Temmuz ayında yayınlanan ilk solo albümü “Hazırım” ile profesyonel müzik kariyeri başladı. Bu ilk albümünde doğup büyüdüğü Trakya ve ailesinin köklerinin dayandığı Balkanların ezgileri ağırlıktaydı.  Bu etki daha sonraki çalışmalarında da kendisini hissettirmeye devam etti. Candan Erçetin, 3 Haziran 2013 tarihinde piyasaya çıkan son albümü “Milyonlarca Kuştuk” da dahil olmak üzere bugüne kadar toplamda yedi solo albüme imza attı.

Solo albümlerinin yanı sıra Türkiye için yeni bir kavram olan remix çalışmalarına önem verdi ve 1996 yazında bir ilke imza atarak “Sevdim Sevilmedim” adlı remix albümü çıkardı. Sayıları 5’i bulan remix albümleri ile yazlık mekanların ve kulüplerin de favorileri arasına girerek müziği daha da geniş kitlelere ulaştı.

İlk solo albümünün dinleyiciyle bulaşmasıyla birlikte hayatında zaten her zaman önemli olan müzik, artık tam bir odak noktası haline gelmişti. Son derece yorucu olmasına ve fazlasıyla konsantrasyon gerektirmesine rağmen gerçek bir manevî tatmin sağlayan müzik kariyerinde güvenli sularda yüzüp “tutan” ve “çabuk popüler olan”a sığınmaktansa deneysel davranmayı tercih etti. R&B’den otantik müziğe birçok farklı tarzı ve birçok yetenekli müzik insanının ürettiklerini kendi özgün tavrıyla birleştirmeyi hedefledi. İkinci albümünden itibaren albümlerindeki kendine ait beste ve şarkı sözlerinin sayısı giderek arttı. Solo albümler ve bu albümlerdeki şarkıların versiyonlarından oluşan remix albümler dışında dinlemeyi ve söylemeyi sevdiği şarkıları, kariyerinin her 5 yıllık döneminin sonunda  dinleyicisiyle buluşturduğu dört proje albüme de imza attı. Tarihi araştırmalardan yabancı dil derslerine hatta çok farklı vokal tekniklerine kadar uzun süreli ve yoğun çalışmalar gerektiren bu albümlerde de yine yenilikçi ve deneysel tavrını sürdürdü.

En iyi sese, en doğru tarza, en yerinde söze ulaşma çabasından vazgeçmediği için günlerce stüdyoda geçirilen albüm hazırlıkları yüzünden deyim yerindeyse onu biraz “asosyal” yapan müziği,  binlerce kişiyle içtenlikle bağ kurduğu konserlerde Erçetin’i sosyal bir karaktere dönüşmesine sebep olarak hayatının tezatını oluşturdu. Yıllar boyunca çok az değişiklikle aynı orkestrayla çalıştı ve Türkiye’nin neredeyse tüm şehirleriyle birlikte birçok yabancı ülkede de konserler verdi. Solo konserlerle kısıtlı tutmadığı sahne çalışmalarına Fanta Gençlik Festivali ve Beyazıt Öztürk ile başrolü paylaştığı “Yıldızların Altında” müzikali gibi farklı projeleri de dahil etti.

Çalıştıkça yorgunluğunu hissetmediğini, ancak durduğu zaman yorulduğunu söyleyen Candan Erçetin, tüm bu koşuşturma içinde kendini borçlu hissetmekten hiç vazgeçmediği Galatasaray Lisesi’ni de hiçbir zaman ihmal etmedi. 2007 yılında mezunlar derneğinin ilk kadın başkanı olarak seçildi ve bu görevi iki yıl sürdü.

Sürekli dikkat ve yoğun çalışma gerektiren kariyerinde ona nefes aldıran, karşılıksız sevginin var olabileceğini her daim hissettiren dört ayaklı dostları oldu.  2 Ekim 1999´da hayatına Wolfgang ve Lola girdi. Biri uzun boylu ve yakışıklı bir erkek, diğeri ise minyon ve sevimli bir kız olan bu iki Alman kurdu, bugün sayıları 15’I aşan köpek, kedi, tavuk, kuzu ve hatta tavus kuşu ve eşeklerden oluşan dev bir ailenin habercisi idi.

2006’da yıllardır hayalini kurduğu ve dilinden düşürmediği çiftlik projesi için ilk adımı attı ve ailesinin de şu anda yaşadığı Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinin 600 nüfuslu bir köyünde 3 dönümlük bir tarla edinmeyi başardı. Konserlerden arta kalan zamanlarda tarlanın ağaçlandırılması, yaşanacak mekanların inşası ile bizzat uğraşmak en büyük zevki oldu. Ev, içinde yaşanacak hale geldiği andan itibaren soluğu çiftlikte almayı, dostları ve ailesine her yöreden ama özellikle aileden kalma tariflerle balkan mutfağından yemekler hazırlayıp uzun masa başı sohbetleri yapmayı, bayram yemeklerini ve sonra elinin hamuruyla bahçeyle ilgilenip her fırsatta ayaklarını toprağa basmayı alışkanlık haline getirdi.

Kariyerinin en başlarında deneyim kazandığı televizyonculuk alanında 2001 yılında NTV’de yayınlanan “Günlük Hayat” ile bir kez daha kendini gösterdi. 2007 – 2008 yıllarında ise onu çok uzun süredir heyecanlandıran bir canlı performans projesi olan ve TRT 1’de yayınlanan “Candan Erçetin’le Beraber ve Solo Şarkılar” ile birçok değerli müzik icracısı ile birlikte şarkı söyleme fırsatı buldu.

2009 yılında Hasan Ali Topbaş’ın aynı adlı eserinden uyarlanan “Gölgesizler” ve 2010 yılında “Kaptan Feza” isimli filmlerin uygulayıcı yapımcılığı ve müzik direktörlüğünü üstlenerek kariyerine ve hayatına bir de sinema sektörünün güzelliklerini ve zorluklarını eklemiş oldu.

2010 yılının 2 Haziran günü, hayat boyu öğretmenim dediği babasını kaybetti.

2010’un Aralık ayında aileye 600gr’lık Yorkshire Terrier “İrma” katıldı. Ekim 2010 doğumlu “İrma” aileye katıldığı günden itibaren karşılaştığı herkese büyük bir heyecan içinde sevgisini göstermekten hiç vazgeçmedi ve tabi ki herkesin bir numaralı sevgilisi haline geldi. Bu arada İrma büyüdü ve 1 kg’lık genç bir kız oldu fakat 50 kg lık Zeus’a aşık.

2013 yılının Haziran ayında camiadan gelen ısrarlara karşı koyamayarak Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevine seçimle geldi.

2013 yılının 1 Mayıs gününde 4 yıldır hastalığı sürmekte olan annesini kaybetti ve aynı akşam aylar öncesinden sözü verilmiş olan bir gecede sahne alarak hayatının en zor konserini verdi.

2014 yılının Ocak ayında Fransa Hükümeti Kültür Bakanlığının onur ödüllerinden biri olan “Chevalier des Arts et des Lettres” nişanını Erçetin’e Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenen bir törenle takdim etti.

2015 yılında sahnede 20. yılını tamamlayan Candan Erçetin, “Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun” adını verdiği ve çocukluğundan beri dinlemeyi ve söylemeyi sevdiği Türk Sanat Müziği şarkılarından oluşan “20. Yıl Hatıra” albümünü dinleyicisiyle paylaştı.

2018 yılının Mart ayında söz ve müziği kendisine ait olan yeni albüm habercisi “Kim Korkar” ve ardından Haziran ayında ise “Değişiyoruz” isimli şarkıları klipleriyle birlikte aynı zamanda internet üzerinden sevenleriyle paylaştı.

31 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen MSG 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ne başkan seçildi.

Candan Erçetin, 2009 yılından bu yana Galatasaray Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi öğrencilerine diksiyon dersi vermektedir.

Haber MERKEZİ


HIZLI YORUM YAP