Çay bir yılda ikiye katladı

Çay bir yılda ikiye katladı

ABONE OL
Eylül 23, 2023 17:44
Çay bir yılda ikiye katladı
23 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çay, bu sabah itibarıyla çaya yüzde 15 oranında bir zam daha yaptı. Seçimden önce 10 ay boyunca çaya zam yapmayan Çayın seçimlerden sonra üç ayda toplam yüzde 90’ı aşan oranda zam yapmış oldu.
Çaya 8 Haziran’da yüzde 43-45 aralığında, 14 Temmuz’da yüzde 9,8 oranında ve 15 Ağustos’ta yüzde 5 oranında zam yapan Çaykur, bu sabah itibarıyla yüzde 15 oranında bir zam daha yaptı.
Antalya’da yaşayan vatandaşlar çay içmekte lüks oluyor diyerek zammı eleştirdi. Çayın market fiyatından zaten rahatsız olduklarını dile getiren Şeyma Çelik,” Aç kalacağımızı düşünürdük ama çaysız olacağımız aklıma gelmedi. Her ay bir zam oluyor. Kafelerde zaten bir çay bardağı 15 TL bunu artık evde de tüketemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kaynakların aktardığına göre zammın nedeni ise, akaryakıt fiyatları başta olmak üzere artan maliyetler. Bir sektör temsilcisi, “Zam yapılmasaydı hem Çaykur hem özel sektör zarar edecekti. Seçimlere kadar hiç zam yapılmaması piyasayı zora soktu. Artan maliyetler nedeniyle zarar edilmemesi için sene sonuna kadar her ay yüzde 10’luk zam beklentisi hâkim” diye konuştu.

HABER MERKEZİ


HIZLI YORUM YAP