Çocuklar etkileniyor

Çocuklar etkileniyor

ABONE OL
Eylül 23, 2023 17:46
Çocuklar etkileniyor
23 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik buhranın çocuklar ve gençler üzerindeki çarpıcı etkisi, resmi veriler ile ortaya konuldu. Ocak-Ağustos döneminde 15-19 yaş grubundaki 6 bin 269 kişi işsizlik ödeneği için başvurdu. Türkiye genelinde ekonomik krizin yaşandığı görülüyor. Antalya’da yaşayan vatandaşlarda bu durumdan nasibini aldı.

Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik kriz on milyonlarca yurttaşı yoksulluğun pençesine hapsetti. Yoksulluğun en çok etkilediği kesimlerin başında ise çocuklar geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre, ailesinin yanında yaşamını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ve Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programından yararlandırılan çocuk sayısı Haziran 2023 itibarıyla 168 bin 247’ye ulaştı.

Antalya’da yaşayan vatandaşların büyük bölümü yaşadıkları ekonomik krizin kalıntılarını üzerlerinden atmak istiyor. Çoğu ailenin gençleri çalışmak durumda kalıyor. Liseye giden Akif Aydın,” Yazları kafede çalışıyorum. Tam zamanlı ama sigortasız. Çünkü yaştan dolayı yapılmıyor. Okulların açılmasıyla birlikte bunu yarı zamanlı olarak yapacağım. Çünkü aileme destek olmak zorundayım” ifadelerini kullandı.

Ekonomik kriz ve derin yoksulluğun çocuk ve gençler üzerindeki etkisini ortaya koyan bir diğer veri ise İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin yaş dağılıma göre sıralandığı veri oldu. Verilere göre, 15-19 yaş grubundaki 114 bin 599 çocuk ve gencin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olduğu bildirildi.

 


HIZLI YORUM YAP