Çocuklar kilo alabilir

Çocuklar kilo alabilir

ABONE OL
Eylül 23, 2023 17:45
Çocuklar kilo alabilir
23 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Obezite tüm dünyada bir salgın gibi yayılıyor. Tüm dünyada 12 yıl sonra aşırı şişman kişi sayısının 4 milyarı bulması bekleniyor. Uzmanlar, Türkiye’de yüzde 35’i bulan obezitenin çocuklarda hızla yayıldığını söylüyor. Gıda güvenliği ve beslenme bilincinin ilkokulda ders olarak okutulmasını öneriyor.

Uzmanlara göre 2035’te 4 milyar obeziteli birey olması bekleniyor. Bu, dünyada normalin üzerinde vücut kitle indeksi oranının yüzde 38’den yüzde 50’ye çıkması demek. Tek başına obezite oranının da yüzde 14’ten yüzde 24’e çıkarak 2 milyar erişkin, adolesan ve çocuğun etkilenmesi öngörülüyor. Obezite oranının 2020-2035 aralığında kızlarda yüzde 8’den yüzde 18’e, erkeklerde de yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkması bekleniyor. Antalya’da yaşayan vatandaşlar çocuklarına sağlıklı yaşamalarını istiyorlar.

Çocuklarını abur cuburdan uzak tutmak için çok uğraştığını söyleyen Elif Koçer,” Hamburger yemek için can atan çocuklarım var. Bunun sağlıklı olmadığını aşılamaya çalışıyorum onlara ve evde yemenin mantıklı olduğunu söylüyorum. Ev yemeklerini sağlıklı bir şekilde tüketerek onları riskli kilolardan uzaklaştırıyorum. Gelecek anne baba da bunları yaparsa her şey daha sağlıklı olur” dedi.

 


HIZLI YORUM YAP