Dedeçam’da Arap Tavşanı Görüntülendi

Dedeçam’da Arap Tavşanı Görüntülendi

ABONE OL
Eylül 19, 2023 17:06
Dedeçam’da Arap Tavşanı Görüntülendi
19 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta’nın Dedeçam Köyü’nde dağ yolunda nesli tükenmekte olan ve nadir görülen Arap Tavşanı (Allactaga williamsi) görüldüğü aktarıldı.
Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliğinin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve görüntülenmesi bir hayli zor olan Arap Tavşanı, Dedeçam Köyü arazisinde vatandaşlarca görüldü ve görüntülendi. İlginç görüntüsüyle dikkat çeken Arap Tavşanı’nın ayakları kanguru, kulakları tavşan, gövdesi ise fareye benziyor. Arap tavşanları tıpkı kangurular gibi zıplamadaki ustalıklarıyla da biliniyor. Boyutunun küçük olmasına rağmen 3 buçuk metre zıplayabilen Arap Tavşanlarının yanlış tarımsal faaliyetler nedeniyle neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı kaydediliyor. Dünyadaki nüfusunun büyük bir kısmı Türkiye’de bulunan bu türün ömrü boyunca su içmeden yaşayabildiği düşünülüyor.
Dedeçam Yalvaç Isparta sosyal medya hesabında aktarıldığına göre, daha önceki yıllarda da Dedeçam’ın yüksek arazilerinde Vaşak görüldüğü kaydedildi. Paylaşımda, nesli tükenmekte olan hayvanları avlamanın cezasının 30.000 TL ile 500.000 TL arasında değiştiği de vurgulandı.( Haber Merkezi)


HIZLI YORUM YAP