Dünya Alzaymır Günü etkinliği

Dünya Alzaymır Günü etkinliği

ABONE OL
Eylül 22, 2023 17:04
Dünya Alzaymır Günü etkinliği
22 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURDUR’da 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından etkinlik düzenlendi.

Burdur Yörük Evi’nde Emekliler Derneği Burdur Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte kurum yetkilileri, yaşlıları alzaymır hastalığı, doğru nefes alma teknikleri ile zeka ve akıl oyunları hakkında bilgilendirdi.

Etkinliğe katılan İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, “Bugün yapacağımız önemli bir etkinlik. Alzaymır herkesin malumu olduğu gibi giderek artıyor. Tanı yöntemlerinin artması, beklenen insan ömrünün uzaması ve çevresel faktörler beslenme başta olmak üzere birçok neden alzaymırı artırmakta. Alzaymır hastadan ziyade hasta yakınlarını çok daha fazla olumsuz etkileyen bir rahatsızlık. İleri derece alzaymır hastalarının yakınları çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya ama alzaymır hastalığı geciktirilebilir, yavaşlatılabilir, önlenebilir bir hastalık. Bunun için de uzmanların gösterdiği temel yol zihin egzersizleri. Zihnimizi ne kadar çok çalıştırırsak bu hastalığa yakalanma riskimizin o kadar az olduğu artık bilinen bir gerçek. Biz de İl Sağlık Müdürlüğü olarak özellikle yaşlılarımıza bu konuda hem bir farkındalık yaratma hem de bu öğrendiklerini diğer akranlarına da aktarmaları noktasında bilgilendirme yapıyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı personeli tarafından yaşlılara doğru nefes alma teknikleri ile zeka oyunları konusunda bilgilendirme yapıldı. (DHA)


HIZLI YORUM YAP