‘Equality’ talasemi semineri Antalya’da

‘Equality’ talasemi semineri Antalya’da

Avrupa Birliği Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Programı, 'Talasemik Gençlerle Daha Kaliteli Bir Yaşam Sunmak İçin Endokrin Komplikasyonlarının Tanısı ve Tedavisi Projesi (Equality)' semineri Antalya'da gerçekleştirildi.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:37
‘Equality’ talasemi semineri Antalya’da
10 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA), Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ve Antalya Talasemi Derneği ile İtalya'dan Casa de Cura Quisisana Hastanesi, İspanya Barselona Üniversitesi Joseph Carrare Enstitüsü ortaklığıyla yürütülen 'Equality' projesinin semineri Antalya'da yapıldı. Seminere, Antalya Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr. Cenker Ateş, CEUPA Koordinatörü Baki Karaçay, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Nevgün Özen, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV) Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Akdeniz Bölge Baştabibi Dr. Özlem Erinekçi, İtalya'dan Prof. Dr. Vincenzo de Sanctic, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı eski Genel Müdürü Münip Üstündağ ve 50 ilden uzmanlar katıldı.

TALASEMİ YÜZDE 95 ORANINDA AZALDI

Seminerin açılışında konuşan AKHAV Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Antalya'da talaseminin korku olmaktan çıktığını, vakfın eğitim ve tarama çalışmaları sayesinde talasemili çocuk doğumunun yüzde 95 oranında azaldığını söyledi. Prof. Dr. Canatan, “Vakfımız talasemi ön eleme çalışması yapmasaydı bugün Antalya'daki 700 olan hasta sayısı bin 500'e çıkacaktı. Doğacak 800 hasta çocuğun Antalya ekonomisine maliyeti her yıl 16 milyon TL olacaktı” dedi.

Prof. Dr. Duran Canatan, Avrupa Birliği Erasmus+ 'Equality' projesinin talasemili hastaların hayat standartlarının yükseltilmesi, yaşam sürelerinin uzatılması ve farkındalık yaratma amacıyla başladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Vincenzo de Sanctic de bu tür projelerin ülkelerarası bilgi paylaşımına yararlı olduğunu, bu seminerin son proje olmadığını kaydetti.


HIZLI YORUM YAP