Gazipaşa Çekirdeksiz Narı’na ‘Coğrafi İşaret’ tescili

Gazipaşa Çekirdeksiz Narı’na ‘Coğrafi İşaret’ tescili

ABONE OL
Eylül 2, 2023 16:35
Gazipaşa Çekirdeksiz Narı’na ‘Coğrafi İşaret’ tescili
2 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya’nın 16’ncı Coğrafi İşaretli (Cİ) ürünü olarak Gazipaşa Çekirdeksiz Narı’nın tescillendiğini açıkladı.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yetişen ve tanelerinde çekirdek olmayan Gazipaşa Çekirdeksiz Narı için Gazipaşa Belediyesi’nce 2022 yılı ekim ayında Türk Patent ve Marka Kurumu’na Cİ tescili için yapılan başvuru sonuçlandı. ATB Başkanı Ali Çandır, “Gazipaşa Çekirdeksiz Narı, Coğrafi İşaret ile tescillendi. Antalya’mızın 16’ncı Coğrafi İşaretli ürünü olan Gazipaşa Çekirdeksiz Narı’nın tescili, üreticilerimiz, ticaret erbabımız ve tüketicilerimize hayırlı olsun. Tescil ettiren Gazipaşa Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

GAZİPAŞA ÇEKİRDEKSİZ NARI’NIN ÖZELLİĞİ

Tescil belgesine göre, Gazipaşa Çekirdeksiz Narı, ilçede yetiştirilen narlardan doğal mutasyonlar yoluyla ortaya çıkan nar olarak gösteriliyor. Ayırt edici özelliğinin, çekirdeğinin çok yumuşyak olması sebepli ‘çekirdeksiz nar’ olarak bilindiği ve genellikle sofralık tüketildiği açıklandı. Asitliği çok düşük olduğundan tatlı, taneleri iri ve kolay taneleme özelliğine sahip, dış kabuğu açık yeşil sarı renkli ve ince, meyve iç rengi pembemsi açık kırmızı. 100-18000 rakım aralığında yetiştirilebiliyor ve meyve ağırlığı yaklaşık yarım kiloyu bulabiliyor.

ANTALYA’NIN Cİ’Lİ 16 ÜRÜNÜ

Antalya’nın TÜRKPATENT tarafından Coğrafi İşaret Tescili yapılan ürünleri şöyle; 2008’de Finike Portakalı. 2017’de Antalya Piyazı. 2018’de Antalya Tavşan Yüreği Zeytini, Alanya Avokadosu, Alanya Yenidünyası, Korkuteli Karyağdı Armudu. 2019’da Alanya Gülüklü (Hülüklü) Çorbası. 2021’de Antalya Bergamot Kabuğu Reçeli, Antalya Turunç Kabuğu Reçeli, Antalya Kabak Tatlısı, Antalya Serpme Böreği, Döşemealtı Halısı, Manavgat Altın Susamı. 2022’de Alanya Muzu, Antalya Paça Çorbası. 2023’te Gazipaşa Çekirdeksiz Narı. (DHA)

 


HIZLI YORUM YAP