Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

ABONE OL
Eylül 4, 2023 11:01
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!
4 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneş gözlüğü seçimi, sadece stilinizi yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda göz sağlığınızı korumak ve konforlu bir görme deneyimi sunmak açısından da son derece önemlidir.

Güneş gözlüklerinin, gözlerinizi zararlı ultraviyole ışınlarından koruduğunu belirten Abdi İpekçi Caddesi üzerinde hizmet veren ve Antalya’nın en eski gözlükçülerinden olan Hüseyin İleri, “Bu ışınlar, katarakt, retinal hasar ve kornea yanıkları gibi ciddi göz problemlerine yol açabilir.Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak, gözlerinizi rahatsız edebilir ve görme sorunlarına yol açabilir. Güneş gözlükleri, bu tür rahatsızlıkları önler ve açık hava etkinliklerinde daha rahat bir deneyim sunar. Güneş gözlüğü takmak, göz çevresi cildinizi erken yaşlanmanın neden olduğu etkilerden korur ve ayrıca cilt kanseri riskini azaltabilir. Kaliteli güneş gözlükleri, kontrastı artırabilir ve renkleri daha canlı hale getirebilir, böylece daha net bir görüş sağlar. Güneş gözlükleri, aynı zamanda kişisel tarzınızı yansıtan bir aksesuar olabilir. Bu nedenle, hem koruma hem de tarz açısından uygun bir çift seçmek önemlidir” ifadelerini kullandı.

İleri, “Güneş gözlüğü seçerken, UV korumalı, dayanıklı lens malzemeleri, rahat bir uyum ve kişisel tarzınızı yansıtan bir tasarım gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Sonuç olarak, güneş gözlükleri, göz sağlığınızı ve genel konforunuzu artırmak için önemli bir rol oynamaktadır” dedi.

SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ UYARISI

Sahte güneş gözlükleri konusunda da vatandaşları uyaran Hüseyin İleri, “Sahte güneş gözlüklerinin kullanımı, göz sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan ciddi bir sorun olarak ön plana çıkıyor. Sahte ürünlerin tespit edilmesi ve kaçınılması için bazı uyarılar ve önlemler alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Güneş gözlüklerinin üzerindeki marka logosunu dikkatlice incelenmesi gerektiğini belirten Hüseyin İleri şöyle konuştu; “Hatalı yazım veya garip yazı tipleri, sahte bir ürünün belirtileri olabilir.Sahte güneş gözlükleri, UV koruma iddialarını genellikle karşılayamazlar. Gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korumak için güneş gözlüklerinin sertifikalarını kontrol edin.Güneş gözlüklerinizi güvenilir ve resmi satıcılardan veya optik mağazalardan alın. Sokak satıcıları veya şüpheli online platformlardan alışveriş yapmak riskli olabilir.Sahte güneş gözlükleri, düşük kaliteli malzemelerden üretilebilir ve çabucak zarar görebilirler. Lenslerin durumunu kontrol edin. Kaliteli güneş gözlükleri genellikle özel kutularla, temizlik bezleri ve garanti belgeleri ile birlikte gelir. Ürünün ambalajını ve ek aksesuarları inceleyin. Ürünü satın almadan önce satıcının iade politikasını gözden geçirin. Sahte bir ürünle karşılaşıldığında iade veya değişim süreçlerinin karmaşık olabileceğini unutmayın.”

İleri son olarak, “Sahte güneş gözlüklerinin kullanılması, sadece UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlamaz, aynı zamanda göz sağlığını da riske atabilir. Bu nedenle, güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmaya ve ürünün kalitesini ve güvencesini titizlikle incelemeye dikkat etmek önemlidir. Bu uyarılar, herkesin göz sağlığını korumak için göz önünde bulundurması gereken önemli faktörlerdir” dedi.

 

Haber: Yalçın KÜÇÜK


HIZLI YORUM YAP