301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
18 Mart 2021 - Perşembe 10:53 Bu haber 17 kez okundu
 
Turizm işçileri unutulmamalı
Dev-Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, Kısa Çalışma Ödeneği’nin mart ayı sonunda biteceğini hatırlatarak, “Turizmin en önemli ayağı turizm işçileridir. Haziran ortalarına kadar tam devreye giremeyecek turizm sektörünü bekleyen milyonlarca emekçi görmezden gelinemez” dedi
Ekonomi Haberi
Turizm işçileri  unutulmamalı

  Devrimci Turizm İşçileri (Dev-Turizm İş) Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, pandemi nedeniyle zor durumda olan turizm işçilerini, Kısa Çalışma Ödeneği’nin bu ay sona erecek olmasıyla birlikte daha da zor günlerin beklediğini söyledi. Pandeminin bitmediğini ve hala devam ettiğini hatırlatan Yahyaoğlu, “Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) uzatılmadı. Mart ayı sonunda bitiyor. Salgındaki işsizlik tehlikesine karşı, tedbir kapsamında uygulanan bu Kısa Çalışma Ödeneği neyi çözdü ki kaldırılıyor? Kaldı ki özellikle tatil turizminde çalışmakta olan milyonlarca sezonluk turizm işçilerine, başından itibaren hiçbir fayda sağlamadığını her fırsatta dile getirmiştik. Şimdi faydalanabilenleri de bu destekten mahrum bırakmak niye? Turizm işçilerini açlığa mahkum etmek mi istiyorlar? Haziran ortalarına kadar tam devreye giremeyecek turizm sektörünü bekleyen milyonlarca sezonluk ya da askıda olan turizm işçileri için AK Parti iktidarının bakanları ne düşünüyor ya da düşünüyorlar mı? Bakanlarımız acaba bu işin ne kadar hassas bir konu olduğunun farkındalar mı? Gerçekten çok merak ediyorum” dedi.

  54 sektörü tetikliyor

  Turizmin 54 sektörü tetiklediğini ve toplam 15 milyon insanı ilgilendirdiğini ifade eden Yahyaoğlu, “Turizmin en önemli ayağı turizm işçileridir, turizm tüm dünyada emek yoğun bir sektör olarak tarif edilir. Mermerden binalara can katanlar, oraya bir turizm işletmesi yapanlar, turizm emekçileridir. Patronların ve bu pandemi sürecinde yaptıklarıyla, apaçık ortaya çıkan, onların temsilcileri hükümetin ve bakanların dikkatini çekmek isteriz. Tetiklediği 54 sektörün çalışanlarıyla ve aileleriyle birlikte değerlendirildiğinde, 15 milyondan fazla yurttaşımızı doğrudan ilgilendiren, ‘milli bir politikayı ve milli bir stratejiyi hak eden’ ciddi bir iştir. İşçiler haklarına sahip çıkmak zorunda olduklarının farkında. Yani turizm sadece turizm işverenlerine bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. İşçisine, çarşısına herkese ‘turizm’ deme zamanı gelmedi mi?” diye konuştu.

  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Turizm, işçileri, , unutulmamalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı