“Hal yasası ile çiftçiler bitirilmek isteniyor”

“Hal yasası ile çiftçiler bitirilmek isteniyor”

Gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla çıkartılmak istenen ‘Hal Yasası’ ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul , “Hal komisyonculuğu tamamen kaldırılmak, küçük üreticiler bitirilmek isteniyor” dedi.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:30
“Hal yasası ile çiftçiler bitirilmek isteniyor”
11 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda enflasyonunu önlemek, sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek nedeniyle gündeme gelen ‘Hal Yasası’ taslağı hakkında bilgi veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul , “Bu taslak üreticilere ve hal komisyonculara danışılmadan, büyük şirketlerin ve holdinglerin isteği doğrultusunda hazırlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Sağlam bir altyapı oluşturulmadan, bütün tarafların görüşü alınmadan, bir oldu bitti ile komisyonculuğun kaldırılmasını tarımın çökmesi olarak adlandıran Kumbul, “Üreticiden tüketiciye, bizim en büyük halkamız komisyonculuk sistemidir. Üreticilerden ve komisyonculardan gelen tepkiler üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel;  ‘Ben olduğum sürece komisyonculuk kalkmayacak.’ şeklinde bir açıklama yaptı. Ancak bu açıklamanın samimi olmadığını, seçim öncesi tepki çekmemek üzerine söylendiği aşikardır. Türel’in bu söylemine rağmen, yasa taslağında hal komisyonculuğunun kaldırılacağı net bir şekilde belirtilmiştir” dedi.

Hal komisyonculuğu sisteminin değişmesi ile piyasaların çökeceğini iddia eden Kumbul, “Büyük marketlerin ekmeğine yağ çalınır ve çifti arada kalır. Bu da tarımın çökmesi demektir. Üreticilerin ve hal komisyoncularının görüşü alınmadan komisyonculuk sistemini kaldıramazsınız. Çiftçinin üzerindeki yoğun fiyat baskısı azaltılmadan, gübre, mazot, ilaç, tohum, yem, nakliye, işçilik, kooperatifçilik maliyetleri noktasında üreticilere destek sağlanmadan tarımı düze çıkartamazsınız” şeklinde kaydetti.

Haber Merkezi


HIZLI YORUM YAP