Havalimanında anlamlı sergi açıldı

Havalimanında anlamlı sergi açıldı

ABONE OL
Ekim 6, 2023 15:44
Havalimanında anlamlı sergi açıldı
6 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TAV Havalimanları, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel olarak düzenlediği “Cumhuriyet’in Kadınları: 1923-2023” sergisini yolcularla buluşturdu. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın işbirliğiyle oluşturulan sergi 4 Kasım’a kadar Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya havalimanlarında sergilenecek.

TAV Havalimanları, Cumhuriyet’in 100 yıllık tarihinde farklı alanlarda öne çıkan kadınların biyografilerinden oluşan sergiyi Ankara, İzmir ve Antalya havalimanlarında yolcularla buluşturdu. Sergi içeriği Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı tarafından vakfın afiş, efemera ve özel arşiv koleksiyonundan yararlanılarak oluşturuldu. Türkiye modernleşme tarihinin bir izdüşümü olarak Cumhuriyet’in 100 yılında farklı zaman, kültür, eğitim ve coğrafyalardan elli Cumhuriyet kadınının fotoğraflarından oluşan sergiyle kadınların Cumhuriyet dönemindeki önemli rolünü vurgulanması amaçlanıyor. Serginin küratörlüğünü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Genel Kurul üyesi Doç Dr. Sevgi Uçan Çubukçu ve Genel Koordinatörü Hülya İskender üstlendi.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birsen Talay Keşoğlu,“Cumhuriyet’in Kadınları: 1923-2023” sergisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu yana kadınların toplumsal ve kamusal alanda varlıklarını, kuruluştaki ve ilerlemedeki katkılarını yeniden hatırlatmak üzere oluşturuldu. Bu sergide yer alan elli kadın, 100 yıllık bir dönemde Kurtuluş Savaşı’ndan eşit hak mücadelesine, siyasetten toplumsal hayatın her alanına, eğitimden üretime uzanan yolda tarihsel ve toplumsal açıdan kadınların deneyimlerini görünür kılmaya ve yeniden anımsatmaya olanak sağlayacaktır” dedi.

TAV Havalimanları Havalimanı İşletmelerinden Sorumlu Grup Başkanı Kürşad Koçak,“Kadınların toplumsal hayatın her alanına eşit ve özgür bir şekilde katılabilmesi Cumhuriyetin en önemli kazanımları arasında yer alıyor. Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlarken, Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin özel arşivinden yararlanarak hazırladığı bu sergiye havalimanlarımızda ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.  Sergide biyografileri yer alan isimler arasında Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil,  ilk kadın bakan ve rektörü Türkan Akyol ve ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy bulunuyor.

TAV Antalya-Bülten

 

 

 


HIZLI YORUM YAP