İnternet dolandırıcılarına DİKKAT!

İnternet dolandırıcılarına DİKKAT!

ABONE OL
Ekim 16, 2023 10:56
İnternet dolandırıcılarına DİKKAT!
16 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemde internet üzerinden dolandırıcılık artarken Antalyalı yazılımcı Yavuz Çetin, bazı uyarılarda bulunarak bu tuzaklara düşülemeyebileceğini kaydetti.

Küçük önlemler ile bu tip dolandırıcılardan korunmak için dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Çetin, şüpheli e-posta ve mesajlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Kişisel ve finansal bilgilerin paylaşılmasından da mutlak kaçınılması gerektiğinin altını çizen Çetin, “Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-postaları ve mesajları açmamaya dikkat edin. Herhangi bir şüphe uyandıran mesajları veya bağlantıları açmadan önce iyice inceleyin.Kimlik bilgilerinizi veya finansal bilgilerinizi çevrimiçi herhangi bir kişi veya kuruluşla paylaşmadan önce güvendiğiniz ve resmi olarak tanıdığınız kaynakları teyit edin” dedi.

“Güçlü şifreler kullanın” diyen Çetin, “Her hesap için güçlü ve benzersiz şifreler kullanarak hesaplarınızı koruyun. Dolandırıcılık yöntemlerini tanımak ve kişisel bilgilerinizi korumak için gerekli önlemleri almak için eğitim alın. Yalnızca güvendiğiniz ve güvenli internet siteleri üzerinden alışveriş yapın. Şifrelenmiş bağlantıları kullanın ve kredi kartı bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklayın. Herhangi bir işlem veya talep konusunda şüpheli olduğunuzda, gelen bilgileri doğrulamak için resmi kaynaklarla iletişime geçin. Kablosuz ağınızı ve router’ınızı güvence altına alın, güçlü parolalar kullanın ve firewall’ları etkinleştirin” şeklinde konuştu.

Güncel yazılım kullanılmasının da bazı dolandırıcılıkların önüne geçebildiğine işaret eden Antalyalı yazılımcı Yavuz Çetin, “İşletim sistemi ve yazılımlarınızı düzenli olarak güncelleyin ve güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanarak kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlayın. Eğer dolandırıcılık girişimiyle karşılaşırsanız, bu durumu ilgili yetkililere bildirin, bu sayede dolandırıcılara karşı mücadeleye katkı sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki önlemler, internet dolandırıcılığına karşı kişisel ve finansal bilgilerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, siber güvenlik konusunda güncel bilgilere ve yerel güvenlik birimlerinin uyarılarına dikkat etmek de önemlidir” açıklamasında bulundu.

Haber: Yalçın KÜÇÜK


HIZLI YORUM YAP