Kaleiçi yılbaşında cıvıl cıvıl olacak

Kaleiçi yılbaşında cıvıl cıvıl olacak

Kaleiçi’nde yılbaşı hazırlıkları olduğunu kaydeden KALEDER Başkanı Hasan Kilit, “Kaleiçi ve Kale Kapısı Birleşmiş Milletler gibi bir yer. Her dilden, her dinden, her ırktan insanın olduğu ve rahatça gezdiği özel bir bölge. Bu nedenle yılbaşında burası cıvıl cıvıl olacak” dedi.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:26
Kaleiçi yılbaşında cıvıl cıvıl olacak
13 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılbaşında Kaleiçi’ne gelen turiste Antalya’yı tanıtan ve hatıra olacak saklayabilecekleri bir mumluk hediye edeceğini aktaran Kalekapısı Esnafını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği  (KALEDER) Başkanı Hasan Kilit, “Mumlarımızı yakıp vereceğiz, Kaleiçi yılbaşında ışıl ışıl olacak. Yılbaşı için süslemeler yapılıyor. Antalya’nın da yeni yıla girerken bir hazırlık yapması lazım. Ağaçların giydirilmesi, havai fişekler atılması lazım. Antalya’da birçok yabancı vatandaşımız var. Türkiye’de İstanbul’dan sonra gelen tek şehir Antalya’dır. O nedenle Antalya’da uyum içinde çalışılmalı. Burası maden turizmin başkenti o zaman başkent gibi davranılmalı” diye belirtti.

“Turizm çeşitlenmeli”

Esnaf açısından istenilen hareketliliğin olmayacağını vurgulayan Kilit, “İşlerin yılbaşında da umulduğu kadar canlanma şansına sahip değil. Düşündüğü gibi bir hareket olma şansı yok. Çünkü çok uzun süreden beri ekonomik olarak devam eden bir durgunluk yaşıyoruz” dedi. Turizmin çeşitlenmesi gerektiğini de altını çizen Kilit, “Eğer biz turizmle ilgilenen bir bölgeysek, turizmin kendi değerlerini bilmeliyiz. Sadece deniz kum güneş değil, kültür, yılbaşı, sağlık, dağ ve yayla turizmi var. O kadar çok ki, bunların tamamının değerlendirilmesi lazım. Turizm içerisinde ben bunu beğeniyorum olsun, bunu beğenmiyorum bu olmasın deme lüksümüz yok. Turizm kendi içerisinde bir sektör. Bu sektörün kendi içerisinde özellikleri var. Ben kumar turizmini istemiyorum deme lüksümüz yok. O zaman adam gider Kıbrıs’a oraya katma değerini, vergisini ve dövizi bırakır bizde burada ağzımız açık bekleriz” diye kaydetti.

“Turistin alış gücü yok”

Turizmin kendi içerisinde önemli bir sektör olduğunu aktaran Kilit, “Zaten turizmde sayı ne kadar üst olursa olsun, esnafa yansıması aynı olmadı. Bu sektörde havaalanına inen insan sayısı ile turizm sektörünü karşılaştırırsak yanılırız. Önemli olan buraya bırakacağı katma değer, yani para önemli. Turist buraya para bırakmadıktan sonra isterse 50 katı gelsin. Önemli olan bırakacak olduğu paradır. Mesela İspanya’ya bize gelen turistin yarısı kadar turist gidiyor ama bize bıraktığı paranın 10 katı para bırakıyor. Dolayısıyla bunların iyi değerlendirilmesi lazım. Bunu söylediğim için üzülüyorum. Her yıl fuara gidiyorum. Orada gördüğüm bir tabloyu anlatayım. Adamlar oturmuşlar masa başına İspanyollar, Yunanlılar millete yer satıyorlar. Orası bir turizm borsası, oraya gidip tatil için yer alınıyor. 3 bin, 2 bin, bin Euro’luk turistler koymuşlar ama bu 10 binlerden başlıyor. Maalesef ki 800, 700’e düştüğünde Türkiye’ye satıyorlar. Yani Türkiye’ye gelen turist alış gücü olmayandır. Turist buraya çok beğendiği için değil ucuz olduğu için geliyor. Üstelik o turları biz satmıyoruz. Yunanlar, İspanyollar satıyor üstümüzden komisyon kazanıyorlar buraya getirdikleri için. Ben de onu söylüyorum. Buraya gelecek turist buysa da bunu biz satalım, hiç değilse komisyon ödemeyelim. Bunun için de tanıtım yapmamız lazım” şeklinde konuştu. 

“Kaleiçi’ni tanıtalım”

Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar olan 645 kilometrelik sahil şeridi içerisinde her 15 kilometre de bir şehir devletleri kurulmuş olduğunu aktaran Kilit, “Sadece bu bölge içerisinde 15 tane 20 bin kişilik amfi tiyatro var. Demek ki burada inanılmaz bir nüfus yoğunluğu yaşanmış. Dünya nüfusunun 36 milyon olarak tahmin edildiği dönem içerisinde sadece 645 kilometrelik sahil şeridi içerisindeki şehirlerde 8 buçuk milyon insan yaşıyormuş, neredeyse dünya nüfusunu 4’te biri yaşıyormuş. Bunu satalım. Bunları tanıtalım. O zaman ülkeye turist yağar” dedi.

“Tarihten izler var”

Sadece saat kulesinde dört dönemin izi olduğunu anlatan Kilit, “Korsanlar, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar ve Cumhuriyet döneminin izleri duruyor ve biz bunu satamıyoruz. Kaleiçi denilince akla, her sokağı soluk alan yaşayan bir yer gelmeli. İki bara gitmek, bira içmek değil Kaleiçi. Buranın her sokağı, her ağacı, her bitkisi buram buram tarih kokuyor. İşte, Kaleiçi’ne o mistik havayı içine çekmek için gideceksin. Mesela Romalılardan Antalya’yı ilk defa fethederek alan Zencirkıran Mehmet Bey’in türbesi nerede? İkinci Beyazıd’ın hanımı Nigar Sultan’ın türbesi nerede? Kaleiçi’nde işte ama kimse görmüyor. Ahilik konusunda ikinci adam Ahi Evran’dan sonra gelen Ahi Yusuf’un türbesi de burada, kimse biliyor mu? Bunları satalım, tanıtalım. O zaman özlediğimiz turist gelir” dedi. Kilit, “Mesela İtalya’ya gidersen bir Kolezyum’u bir Aşk Çeşmesi’ni görmek istersiniz. Çok küçücük yerler ama tanınıyor. Bizim de görevimiz bu bölgede olanları bildirmek, tanıtmak. Ben sadece bugüne kadar 1 milyon 600 bin tane kart dağıttım. Para da almadım. Gelen turist, buraya geldiğini, buradan alışveriş yaptığını, burada gezdiğini gittiği yerde tanıdıklarına göstersin istiyorum. Buraya turistler Antalya’yı unutsun istemiyorum, o nedenle hatıra amaçlı bileklik, kart, magnet gibi hediyeler dağıtıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Gittikleri yerde anlatsınlar”

Antalyalılardan ve devlet büyüklerinden tek ricasının Antalya’nın tanıtılması olduğuna dikkat çeken Kilit, “Ricam, Antalya’daki yaşanmışlıkları ilimsel ve bilimsel bir halde anlatılması. Kaleiçi’nde yasemin çiçeği çok meşhurdur. Sıtma mücadelesi olmadan evvel Antalya’nın en büyük sıkıntısı sivrisinekti ve devamlı sıtma hastalığı olurdu. Her evin bahçesinde muhakkak yasemin vardır. Çünkü sivrisinekler bir tek yasemin kokusunu sevmez. Şimdi begonvil diyorlar onun esas adı Rodos çiçeğidir. Onun bir özelliği var. Dikeni değdiği an elinizi şişirir. Onun için Kaleiçi’nde her bahçede çit olarak kullanılır. Buna benzer elli bin tane şey anlatabilirim size. Mesela üç kapılar var hepimiz biliyoruz ama orayı dünyanın ilk kadın belediye başkanının yaptığını bilmiyoruz. Side’nin Belediye Başkanı Magna, Hadrianus geleceği zaman ona aşık olduğu için yaptırıyor. Üç kapı olmasının özelliği ise ortadan sadece Hadrian geçsin diğer yanlardan vatandaş geçsin diyedir. Bunlar çok ince şeyler. Bu eserleri yaşatacak olan hikayeleridir. Turistler bunları bilmeli ki, gittikleri yerde çevresindekilere de anlatsın ve onlarda görmeye gelsin, merak etsin” dedi. 

HAZEL BERKALP (ÖZEL)


HIZLI YORUM YAP