Kaş’ta yağmur ve hortum seraları vurdu

Kaş’ta yağmur ve hortum seraları vurdu

Kaş ilçesinde dün gece etkili olan şiddetli yağmur ve hortum yaklaşık 30 dekar sera alanını vurdu. Seralar yıkılırken, içindeki ürünlerin çoğu telef oldu.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:34
Kaş’ta yağmur ve hortum seraları vurdu
11 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaş'a bağlı Ova Mahallesi'nde dün saat 21.30 sıralarında şiddetli yağmur sonrası hortum meydana geldi. Yağış ve hortum bölgedeki seralara zarar verdi. Birçok sera yerle bir olurken, bazılarının plastik örtüleri parçalandı. Seralardaki birçok ürün telef olurken, ilk belirlemelere göre yaklaşık 30 dekar sera alanında zarar olduğu tespit edildi. Olay sonrası hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

Üreticiler sabah erken saatlerden itibaren seralarında zarar görmeyen ürünleri toplamaya başladı.

FİNİKE'DE 2 TEKNE BATTI

Finike ilçesinde, dün saat 20.30 sıralarında etkili olan şiddetli rüzgar ve yağış, saat 23.00'e kadar sürdü. Fırtına sırasında, Finike balıkçı barınağı karşısındaki tahta iskeleye bağlı 2 amatör balıkçı teknesi battı. Tarımsal alanda da etkili olan fırtınada, Turunçova Mahallesi'ndeki 1 dönümlük alanda bulunan sera çöktü. Bazı seraların da naylonları uçtu.

RÜZGARIN ŞİDDETİ 114 KİLOMETREYE ULAŞTI

Finike merkez ve Saklısu istasyonu verilerine göre, ilçe merkezinde metrekareye 18,2 kilogram, Saklısu Mahallesi'ne metrekareye 10,6 kilogram yağış düşerken, rüzgarın hızı da saatte 69 kilometre ile 114 kilometre arasında ölçüldü.

 

DEVRİLEN DİREK SERAYI VE İÇİNDEKİ ÜRÜNLERİ YAKTI

Kumluca'da dün öğleden sonra başlayan şiddetli rüzgar ve yağmur tarım alanlarında zarara neden oldu. İlçe genelindeki bazı seralarda hasar meydana gelirken, saat 23.00 sıralarında Beykonak Mahallesi'ndeki bir ahşap elektrik direği şiddetli rüzgarın etkisiyle ortasından kırılarak Ramazan Deniz'e (32) ait naylon seranın üzerinde devrildi. Direkteki tellerden seranın demir iskeletine geçen akım üzerindeki naylon örtünün erimesine neden oldu. Eriyen naylonlar da serada dikili patlıcanların üzerine akarak zarar verdi. Haber verilmesi üzerine gelen elektrik dağıtım şirketi akımı kesti.

'2 DÖNÜM SERAM VE ÜRÜNLERİM YANDI'

Ramazan Deniz, şiddetli rüzgar ve sağanakla birlikte bir ara elektriğin kesildiğini ve bir daha gelmediğini söyledi. Ramazan Deniz, “Gece gelip, baktığımda elektrik direğinin seramın üzerine devrildiğini gördüm. Elektrik akımı olabilir diye seraya yaklaşmadım. Firmaya başvurdum. Gelip elektriği kestiler. Daha önce bu ahşap direklerin yenilenmesi konusunda başvurdum. 1 aydan beri gelip ilgilenen olmadı. 2 dönüm seram ve ürünlerim yandı, zararımın karşılanmasını istiyorum” dedi.

'ÜRÜNLERİ VE SULAMA SİSTEMİNİ YAKMIŞ'

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Gökçe de “Ahşap direk rüzgardan dolayı kırılmış, seranın üzerine devrilmiş. Seranın çatısı da demir olunca şase yapmış, seranın tümüne dağılmış. Seranın üzerindeki plastik yanmış. Yanan plastik seranın içindeki ürünleri ve sulama sistemini yakmış. Bu olayın tek sevindirici tarafı can kaybının olmamasıdır” diye konuştu.

Ramazan Deniz zarar gören serasının tamir edilmesi için çalışmaya başlarken, olayla ilgili Kumluca Ziraat Odası ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri hasar tespiti yürütüyor.

 

'30- 35 DÖNÜM BİR ZARARIMIZ VAR'

Kaş'a bağlı Ova Mahallesi'nde dün akşam saatlerinde şiddetli yağışın ardından oluşan hortumun zarar verdiği bölgede hasar tespit çalışmaları sürerken, üreticiler de seralarını toplamaya başladı. Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer, “Ova Mahallesi'nde dün saat 20.30 sıralarında hortum oldu. Seralarımızda zarar oluştu. Sabah İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Demre Belediyemiz, devletimizin tüm imkanlarıyla olay mahalline geldik. Seraları tamamen gezdik. Ön tespitlerimizde 30- 35 dönüm bir zararımız var. TARSİM Bölge Müdürümüzle görüştük, hemen eksperleri buraya yönlendirdi. Kaymakamlığımız başkanlığında hasar tespit komisyonu oluştu. Komisyonumuz da zararları tespit etti. En kısa sürede raporlar ilgili yerlere verilecek” dedi.

 


HIZLI YORUM YAP