Kemer’deki konutlarda rekor artış

Kemer’deki konutlarda rekor artış

ABONE OL
Ağustos 22, 2023 12:36
Kemer’deki konutlarda rekor artış
22 Ağustos 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan tatil bölgelerindeki konut piyasası, 2023 Temmuz ayı itibarı ile ivme kazanmaya devam ediyor. REIDIN tarafından yapılan detaylı rapor, yazlık bölgelerde satılık konut fiyatlarının hızla artış gösterdiğini ve konut yatırımı brüt getiri oranlarının yatırımcıları cezbetmeye devam ettiğini ortaya koyuyor.

Lider gayrimenkul veri analitiği şirketi REIDIN, yazlık bölgelerdeki konut fiyatlarını ve getirilerini inceledi. Yapılan inceleme sonucunda ortaya çıkan rapora göre Antalya’nın Kemer ilçesi, 2023 Temmuz ayında Haziran ayına göre konut fiyatlarında %12.91’lik rekor bir artış göstererek öne çıkıyor. Kemer, geçen yılın aynı dönemine kıyasla satılık konut fiyatlarında %112.59’luk etkileyici bir yıllık artışa sahip. İzmir’in gözde tatil beldesi Çeşme, 2023 Haziran ayında Mayıs ayına göre %11.86’lık bir artış, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ise 2023 Haziran ayı baz alındığında, geçen yılın aynı dönemine göre satılık konut fiyatlarında %104.52’lik yıllık artış göstermişti.

Yaz aylarının hareketliliği sadece satılık konut fiyatları ile sınırlı değil. Konut kira değerlerinde de dikkat çekici artışlar göze çarpıyor. Muğla’nın Datça ilçesi, Temmuz 2023’te Haziran ayına göre kiralık konut değerlerinde %13.70’lik bir artışla öne çıkıyor. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla Datça’da kiralık konut değerlerinde %198.95’lik çarpıcı bir yıllık artış kaydediliyor. Muğla’nın Datça ilçesi, 2023 Haziran ayında da Mayıs ayına göre %17.91’lik artış göstererek konut kiralama piyasasında öne çıkan ilçelerden olmuştu. Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ise 2023 Haziran ayı baz alındığında, geçen yılın aynı dönemine göre kiralık konut değerlerinde %183.26’lık yıllık artışla dikkatleri üzerine çekmişti.

Yazlık Konut Piyasası Hareketliliği Artarak Devam Ediyor!

Ayrıca, TÜİK’in Konut Satış İstatistikleri de tatil bölgelerindeki konut piyasasının hareketliliğini doğruluyor. İzmir’in Çeşme ilçesi, 2023 Temmuz ayında Haziran ayına göre toplam konut satış sayısında %62.07’lik rekor bir artışla öne çıkarken, Muğla’nın Datça ilçesi de aynı dönemde %53.66’lık bir yükseliş kaydediyor.

Antalya’nın gözde tatil ilçesi Alanya, Temmuz ayında 1565 adet konut satışı ile en fazla konut satışının yapıldığı ilçe olarak öne çıkıyor. Alanya’nın Haziran ayındaki 1401 adet konut satışıyla karşılaştırıldığında, yazlık bölgelerdeki konut talebinin ne kadar yüksek olduğu görülüyor.

Aydın’ın Kuşadası ilçesi ise konut yatırımı brüt getiri oranı yönünden öne çıkıyor. 2023 Haziran ayında %5.25 olan konut yatırımı brüt getiri oranı, Temmuz ayında %5.32’ye yükselerek yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

REIDIN Veri Araştırma Yöneticisi Burcu Köksal: “Yaz mevsiminin hareketlendirdiği yazlık bölgelerde, konut piyasasının canlılığı artarak devam ediyor. Özellikle Kemer, Çeşme, Datça ve Kuşadası gibi bölgeler, yatırımcılar için yüksek getiri potansiyeli sunuyor. Konut fiyatlarındaki artış ve kira değerlerindeki yükseliş, bu bölgeleri yatırımcılar için önemli fırsatlarla dolu kılıyor.” dedi.

Yaz aylarının hareketli konut piyasasının bu ivmesiyle, yazlık bölgelerde konut yatırımlarının ve talebinin önümüzdeki dönemde de artış göstermesi bekleniyor. Yatırımcılar ve tatilciler, yazlık bölgelerdeki konut piyasasının dinamiklerini yakından takip ederek, hem yatırım yapma hem de keyifli bir tatil geçirme imkanını değerlendirebilirler.


HIZLI YORUM YAP