KİTAP VE SÜNNET Mİ? KİTAP VE HİKMET Mİ? (14)

KİTAP VE SÜNNET Mİ? KİTAP VE HİKMET Mİ? (14)

ABONE OL
Mayıs 30, 2023 13:27
KİTAP VE SÜNNET Mİ? KİTAP VE HİKMET Mİ? (14)
31 Mayıs 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1- İMAN

 

Bu konuda Kitaplara imanı örnek verebiliriz. Geleneğe göre kitap, nebîlere değil, resullere indirilmiştir. Allah’ın indirdiği kitaplar Tevrat, İncil, Zebur ve Kur’an olmak üzere dört adettir. Allah, bütün nebilerine Kitap ve Hikmet indirdiği için Kur’an’a aykırı olan bu inancı Allah, yoldan çıkma olarak niteler  (Bakara 2/136-137, 213, Al-i İmran 3/81-84, Nisa 4/163). İlgili ayetlerden beşi şöyledir:

 

وَإِذْ أَخَذَ اللّهُ مِيثَاقَ النَّبِيِّيْنَ لَمَا آتَيْتُكُم مِّن كِتَابٍ وَحِكْمَةٍ ثُمَّ جَاءكُمْ رَسُولٌ مُّصَدِّقٌ لِّمَا مَعَكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَلَتَنصُرُنَّهُ قَالَ أَأَقْرَرْتُمْ وَأَخَذْتُمْ عَلَى ذَلِكُمْ إِصْرِي قَالُواْ أَقْرَرْنَا قَالَ فَاشْهَدُواْ وَأَنَاْ مَعَكُم مِّنَ الشَّاهِدِينَ . فَمَن تَوَلَّى بَعْدَ ذَلِكَ فَأُوْلَـئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ . أَفَغَيْرَ دِينِ اللّهِ يَبْغُونَ وَلَهُ أَسْلَمَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَإِلَيْهِ يُرْجَعُونَ . قُلْ آمَنَّا بِاللّهِ وَمَا أُنزِلَ عَلَيْنَا وَمَا أُنزِلَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَقَ وَيَعْقُوبَ وَالأَسْبَاطِ وَمَا أُوتِيَ مُوسَى وَعِيسَى وَالنَّبِيُّونَ مِن رَّبِّهِمْ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ . وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ .

 

“Allah, nebîlerden kesin söz aldığında şöyle dedi: “Size Kitap ve Hikmet veririm de daha sonra yanınızda olanı tasdik eden /onaylayan bir resul /bir Kitap gelirse kesinlikle ona inanacaksınız ve destek olacaksınız. Bunu kabul ettiniz mi? Bu ısrı /ağır yükü yüklendiniz mi?”. Onlar: “Kabul ettik!” dediler. Allah: “Siz buna şahit olun, sizinle beraber ben de şahidim.” dedi.

 

Artık bundan sonra kim sözünden dönerse işte onlar yoldan çıkmış olurlar.

 

Allah’ın dininden başkasını mı arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde kim varsa, gönüllü veya zorunlu olarak onun dinine (fıtrata[73]) teslim olmuştur. Onun huzuruna çıkarılacaklardır.

 

Sen şöyle de: ‘Biz Allah’a inanıp güvendik; bize indirilene, İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakup’a ve torunlarına indirilene, Musa’ya ve İsa’ya verilmiş olana; nebîlere Rableri tarafından verilenlerin hepsine inandık. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırmayız. Biz ona teslim olmuş kimseleriz.’

 

Kim İslam’dan (Allah’ın indirdiği Kitaplardaki tek dinden) başka bir din arayışına girerse asla kabul edilmez. O, ahirette kaybedenlerden olur.”

(Âl-i İmran 3/81-85)

DEVAMI YARIN…

 


HIZLI YORUM YAP