Klima bakımları da rafa kalktı

Klima bakımları da rafa kalktı

ABONE OL
Eylül 23, 2023 14:01
Klima bakımları da rafa kalktı
23 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik zorluklar, tüketicilerin harcamalarında önemli değişikliklere neden oluyor. Son dönemde, hane bütçelerinin sıkıntıya girmesiyle birlikte, lüks ve ihtiyaç arasındaki dengeyi yeniden değerlendiren birçok insan, klima bakım hizmetlerine olan taleplerini azaltıyor. Ekonomik krizin klima sektörüne olan etkisini incelediğimiz bu haberde, bu eğilimin altını çizeceğiz.

Klima bakımı, sıcak yaz aylarında konforlu bir ortam sağlamanın önemli bir parçası olurken Antalya’da özellikle  havaların soğuması ile birlikte klima bakımları yeniden gündeme geldi. Ancak, son ekonomik kriz döneminde birçok insan, harcamalarını gözden geçiriyor ve lüks tüketim alışkanlıklarını revize ediyor. Bu durum, klima bakımı hizmetlerine olan talebi düşürüyor.

Ekonomik belirsizlikler nedeniyle birçok ailenin gereksiz harcamalardan kaçınma eğiliminde olduğunu söyleyen klima servisi Hasan Çorlu, “Klima bakımı, çoğu kişi için önemli bir masraf kalemi olabilir ve bu nedenle birçok kişi, cihazlarının bakımını ihmal edebiliyor veya daha uzun süreli bakım döngülerine geçiyor. Bu nedenle de son zamanlarda işlerimizde bir tık da olsa azalma olduğunu söylemek mümkün” dedi.

Antalya’da şu anda klima sökmek ve takmak 2 bin liraya mal olurken sadece klima takımı bin lira civarında bir maliyetle ortaya çıkıyor.

Uzmanlar, klima bakımının önemini vurgulamaya devam ediyorlar. Uzmanlar, düzenli bakımın klima cihazlarının ömrünü uzattığını, enerji verimliliğini artırdığını ve daha büyük onarımları önleyebileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle, klima bakımı hizmetlerinin ekonomik zorluklar nedeniyle azalmasının uzun vadede daha yüksek maliyetlere yol açabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Yalçın KÜÇÜK

 

 


HIZLI YORUM YAP