Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Yaşam (DHA) - Demirören Haber Ajansı | Haber Girişi: 04.06.2021 - 11:35, Güncelleme: 04.06.2021 - 11:35

Konyaaltı, atıktan 9,5 milyon lira gelir elde edecek

 

Konyaaltı, atıktan 9,5 milyon lira gelir elde edecek

Konyaaltı Belediyesi, ambalaj atıklarının kilogramını 1 lira 35 kuruştan satarak 1,5 yıl içinde 9,5 milyon lira gelir elde etmeyi planlıyor.
Doğa Dostu Yakıt Briket ve Güneş Enerjisinden Döngüsel Enerji projeleri ile daha yaşanılabilir bir dünya hedefleyen Konyaaltı Belediyesi, birçok ödülle de taçlandırılan çevre temalı projeleri aralıksız sürdürüyor. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü eliyle ambalaj atıklarının toplanması ve ekonomiye kazandırılması ile ilgili yeni bir sisteme geçtiklerini söyledi. 9,5 MİLYON LİRA GELİR HEDEFİ 2021 yılı itibariyle ambalaj atıklarını Konyaaltı Belediyesi olarak kendi ekipleriyle toplamaya başladıklarını dile getiren Başkan Semih Esen, toplanan bu atıkları yaptıkları ihale neticesinde kilogramı 1,35 liradan bir firmaya sattıklarını söyledi. Ambalaj atıklarını, Türkiye'deki diğer belediyelerin çok üstünde bir rakama sattıklarını kaydeden Semih Esen, 1,5 yıl süre içinde 7 bin ton atıktan yaklaşık 9,5 milyon lira gelir elde etmeyi planladıklarını kaydetti. BELEDİYE ELEKTRİK ÜRETİYOR Belediyenin diğer çevreci projelerinden de bahseden Başkan Esen, Güneş Enerjisinden Döngüsel Enerji Projesi ile kendi elektriklerini ürettiklerini belirtti. Başkan Esen, 2020 yılı içinde toplam 180.000 kWh elektrik ürettiklerini, bu elektriğin 95.000 kWh'ını biyobriket üretim tesisinde kullandıklarını, 85.000 kWh'ını da şebekeyi besleyerek hizmet binasındaki tüketimden düştüklerini söyledi. Başkan Semih Esen, bu proje ile 2020 yılı içinde güneş panellerinden üretmiş oldukları elektrik enerjisini hizmet binasında tüketilen elektrik faturalarından düşerek 60 bin 917 lira 37 kuruşluk tasarruf sağladıklarını kaydetti. BAHÇE ATIKLARINDAN BRİKET ÜRETİYORUZ "Doğa Dostu Yakıt Briket Projesi ile de sınırlarımız içerisinden düzenli olarak topladığımız park ve bahçe atıklarını ön parçalama, kurutma, öğütme ve presleme işlemlerine tabi tutularak biyobrikete dönüştürüyoruz" diye konuşan Başkan Semih Esen, bunu da sıfır maliyetle yaptıklarını söyledi. Başkan Esen, "Günde bin 200 kilogram yakıt briket üretimi yapabiliyoruz. Elde ettiğimiz bu yakıt briketleri de bölgemizde yaşayan ve seracılık yapan çiftçilerimize bedelsiz olarak dağıtıyoruz. Ayrıca ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da ısınma ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla bu yakıtı ücretsiz olarak veriyoruz. Sistem, çiftçilerimizin üretim maliyetlerini düşürdüğü gibi sera gazı emisyonlarının azaltılmasında da önemli rol oynuyor. Bu sistem döngüsünde gerekli olan elektrik enerjisini ise kurduğumuz güneş enerji santralinden elde ediyoruz" diye konuştu.    
Konyaaltı Belediyesi, ambalaj atıklarının kilogramını 1 lira 35 kuruştan satarak 1,5 yıl içinde 9,5 milyon lira gelir elde etmeyi planlıyor.

Doğa Dostu Yakıt Briket ve Güneş Enerjisinden Döngüsel Enerji projeleri ile daha yaşanılabilir bir dünya hedefleyen Konyaaltı Belediyesi, birçok ödülle de taçlandırılan çevre temalı projeleri aralıksız sürdürüyor. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü eliyle ambalaj atıklarının toplanması ve ekonomiye kazandırılması ile ilgili yeni bir sisteme geçtiklerini söyledi.

9,5 MİLYON LİRA GELİR HEDEFİ

2021 yılı itibariyle ambalaj atıklarını Konyaaltı Belediyesi olarak kendi ekipleriyle toplamaya başladıklarını dile getiren Başkan Semih Esen, toplanan bu atıkları yaptıkları ihale neticesinde kilogramı 1,35 liradan bir firmaya sattıklarını söyledi. Ambalaj atıklarını, Türkiye'deki diğer belediyelerin çok üstünde bir rakama sattıklarını kaydeden Semih Esen, 1,5 yıl süre içinde 7 bin ton atıktan yaklaşık 9,5 milyon lira gelir elde etmeyi planladıklarını kaydetti.

BELEDİYE ELEKTRİK ÜRETİYOR

Belediyenin diğer çevreci projelerinden de bahseden Başkan Esen, Güneş Enerjisinden Döngüsel Enerji Projesi ile kendi elektriklerini ürettiklerini belirtti. Başkan Esen, 2020 yılı içinde toplam 180.000 kWh elektrik ürettiklerini, bu elektriğin 95.000 kWh'ını biyobriket üretim tesisinde kullandıklarını, 85.000 kWh'ını da şebekeyi besleyerek hizmet binasındaki tüketimden düştüklerini söyledi. Başkan Semih Esen, bu proje ile 2020 yılı içinde güneş panellerinden üretmiş oldukları elektrik enerjisini hizmet binasında tüketilen elektrik faturalarından düşerek 60 bin 917 lira 37 kuruşluk tasarruf sağladıklarını kaydetti.

BAHÇE ATIKLARINDAN BRİKET ÜRETİYORUZ

"Doğa Dostu Yakıt Briket Projesi ile de sınırlarımız içerisinden düzenli olarak topladığımız park ve bahçe atıklarını ön parçalama, kurutma, öğütme ve presleme işlemlerine tabi tutularak biyobrikete dönüştürüyoruz" diye konuşan Başkan Semih Esen, bunu da sıfır maliyetle yaptıklarını söyledi. Başkan Esen, "Günde bin 200 kilogram yakıt briket üretimi yapabiliyoruz. Elde ettiğimiz bu yakıt briketleri de bölgemizde yaşayan ve seracılık yapan çiftçilerimize bedelsiz olarak dağıtıyoruz. Ayrıca ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da ısınma ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla bu yakıtı ücretsiz olarak veriyoruz. Sistem, çiftçilerimizin üretim maliyetlerini düşürdüğü gibi sera gazı emisyonlarının azaltılmasında da önemli rol oynuyor. Bu sistem döngüsünde gerekli olan elektrik enerjisini ise kurduğumuz güneş enerji santralinden elde ediyoruz" diye konuştu.

 

KONYAALTI BELEDIYESI, AMBALAJ ATIKLARININ KILOGRAMINI 1 LIRA 35 KURUSTAN SATARAK 1,5 YIL ICINDE 9,5 MILYON LIRA GELIR ELDE ETMEYI PLANLIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)

KONYAALTI BELEDIYESI, AMBALAJ ATIKLARININ KILOGRAMINI 1 LIRA 35 KURUSTAN SATARAK 1,5 YIL ICINDE 9,5 MILYON LIRA GELIR ELDE ETMEYI PLANLIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)

KONYAALTI BELEDIYESI, AMBALAJ ATIKLARININ KILOGRAMINI 1 LIRA 35 KURUSTAN SATARAK 1,5 YIL ICINDE 9,5 MILYON LIRA GELIR ELDE ETMEYI PLANLIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.