Kriz pazarları da vurdu

Kriz pazarları da vurdu

ABONE OL
Eylül 21, 2023 11:09
Kriz pazarları da vurdu
21 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’nın en büyük ve en kalabalık pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı, son zamanlarda gözle görülür bir şekilde boşalmaya başladı. Antalya’da artan ekonomik krizin etkileri, pazar alışverişlerini de olumsuz etkiliyor.

Antalya’da yaşayan birçok aile, artan maliyetlerle başa çıkmakta zorlanıyor. Düşük alım gücü, pazar alışverişlerinde tasarruf yapma ihtiyacını artırıyor.Ekonomik kriz nedeniyle birçok işletme kapandı ve işçi çıkarmak zorunda kaldı. Bu da birçok insanın gelir kaynaklarını kaybetmesine yol açtı.

 

Antalya’da ekonomik krizin derinleşmesi, Çarşamba Pazarı’nda da hissediliyor. Pazar esnafı, geçmiş yıllara göre müşteri sayısının azaldığını ve satışların düştüğünü belirtiyor.

Mehmet Akif Tahtalı isimli vatandaş,  “Çarşamba Pazarı’na yıllardır geliyorum, ancak son zamanlarda pazarda çok az insan görüyorum. Fiyatlar arttı, gelirler düştü. İnsanlar alışverişlerini kısıtlamak zorunda kalıyor. Bazı vatandaşlar da akşam serinliğinde gelmek istediği için de pazarlar boş kalabiliyor. Ancak son zamanlardaki ekonomik kriz nedeniyle alım gücümüz çok düştü” dedi.

Begüm Yıldız izimli vatandaş ise, “Pazara çıkıyoruz ama ne yazık ki neredeyse ellerimiz boş evimize dönüyoruz. Domates, patates ve soğan gibi temel gıdaları alıp dönüyoruz. Ceplerde para kalmadığı için pazardan bile doğru dürüst alışveriş yapamıyoruz” ifadesini kullandı.

 

PAZAR ESNAFI DA DERTLİ

Pazar esnafı da ekonomik krizin yansımalarıyla mücadele ediyor. Fiyatları düşürme çabalarıyla satışları artırmaya çalışsalar da, zorlu ekonomik koşullar nedeniyle karşılaştıkları zorlukları aşmakta güçlük çekiyorlar. Halden aldıkları fiyatların üzerine nakliye ve diğer gelirleri de ekleyen pazarcı esnafı zaman zaman ürünün çürümemesi için zararına dahi satış yaptıklarını söylüyor.

Haber: Yalçın KÜÇÜK


HIZLI YORUM YAP