Manavgat OSB’de plan onay bekliyor

ABONE OL
Ekim 24, 2023 15:24
24 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MATSO ve Manavgat OSB Başkanı Seydi Tahsin Güngör, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kurulduğu günden bu güne OSB’de adım adım ilerlediklerini belirterek, hazırladıkları planlamanın bakanlık tarafından onaylanmasının ardından parselasyon çalışmasını tamamlayarak ilk kazmayı vuracaklarını söyledi.

Manavgat OSB’de plan onay bekliyor

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Manavgat Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, OSB’de ilk kazmayı vurmak için sona doğru yaklaştıklarını söyledi. Manavgat OSB kurulduğundan bu güne çalışmaları adım adım yürüttüklerini belirten Başkan Güngör, “Geçtiğimiz süreçte hâlihazır harita işi yaptırılarak Manavgat Belediyesince, imar planına esas jeolojik etüt çalışmaları da tamamlanarak Antalya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce onaylanmıştır” dedi.

SAĞLIK KORUMA BANDI ONAYLANDI

“9 ayı aşkın süredir mücadelesini verdiğimiz OSB sağlık koruma bandına ilişkin talebimiz geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı” diyen Başkan Güngör, “Sağlık koruma bandı onay süresinde OSB alanımızın daha fazla küçülmemesi için yönetim kurulu üyelerimizle birlikte mücadele verdik. Bakanlıktan gelen yetkililer sahada yaptıkları incelemelerde talebimizin mevzuata uygun olduğunu, haklı olduğumuzu gördüler. Sağlık koruma bandının onaylanan şekli ile OSB’de kullanacağımız alanda yaklaşık 110 dönüm alan kazanmış olduk. Bu da 40 tane daha tesisin kurulmasını sağlıyor. Verdiğimiz emeğe değdi” diye konuştu.

MATSO Başkanı Güngör, şöyle devam etti: “OSB alanımızın yatırım planına alınmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sanayi ve Teknoloji eski Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır, Antalya milletvekillerimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanımız Sayın Memiş Kütükçü, katkıları için Manavgat Belediye Başkanımıza ve OSB’de geçmişten günümüze emeği geçen herkese Manavgat OSB Başkanı olarak şahsım ve yönetim kurulu üyelerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”

‘TASLAK PLAN ÜZERİNDE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’

Geçen günlerde OSB yönetim kurulu üyeleri, OSB Danışmanı Yüksek Şehir Plancısı Dr. Oytun Eylem Doğmuş ve Planevi Şehircilik Planlama Yönetim Kurulu Başkanı Seydihan Çamur’un katılımı ile MATSO’da toplantı gerçekleştirildiğini hatırlatan Başkan Güngör, OSB için hazırlanan imar planı taslaklarını inceleyip, değerlendirmelerde bulunduklarını belirtti. Taslak plan üzerinde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Başkan Güngör, “Planda son düzenlemelerin yapılmasının ardından OSB’ye ait imar planı Bakanlığa teslim edilecek. İmar planının onaylanmasının ardından yapacağımız parselasyon çalışmasını tamamlayarak ilk kazmayı vuracağız” diye konuştu. Amaçlarının OSB alanının en verimli şekilde kullanmak olduğunu vurgulayan Başkan Güngör, bunun için taslak çalışmasını titizlikle ve detaylı bir şekilde yürüttüklerini ifade etti.

MANAVGAT OSB KENT EKONOMİSİNE GÜÇ KATACAK

Manavgat OSB’yi faaliyete geçirmeleri ile Manavgat’ta ekonomisinin çeşitleneceğini belirten Başkan Güngör, OSB’nin tam olarak faaliyete geçmesi ile ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesinin yanı sıra istihdama da katkı sağlayacağını söyledi. OSB’de kurulacak iş kollarının kentin ekonomisine değer katacak sektörlere yönelik olacağının altını çizen Başkan Güngör, oluşacak iş alanlarının kentin ekonomisini bulunduğu yerden daha da yukarıya çıkaracağını söyledi. Manavgat ekonomisinin iki önemli ayağının olduğuna vurgu yapan Başkan Güngör, “Bunlardan birisi turizm diğeri de son zamanlarda gelişme gösteren tarımdır. Manavgat OSB’nin faaliyete geçmesiyle kurulacak tesislerde bölge tarımından elde edilen ürünlerin işlenmesi ile turizme daha kaliteli ürün temin edilecek. Böylece OSB hem tarım hem de turizme değer katacak. Manavgat ekonomisi daha da güçlenecek” dedi. (DHA)


HIZLI YORUM YAP