“Mesleğin iyisi kötüsü yoktur”

“Mesleğin iyisi kötüsü yoktur”

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi “Bahçe Bitkileri Sektörel İlişkiler Seminerleri” kapsamında Doç.Dr. Halil Demir tarafından “Kariyerinin başında olan ziraat mühendislerine tavsiyeler” konulu bir seminer düzenlendi.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:27
“Mesleğin iyisi kötüsü yoktur”
12 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konuşmacı olarak katılan Toros Sulama Firmasının sahibi Dr. Yaşar Emekli kariyerini tecrübeler ve örnekleriyle paylaştı. Şuanda yapmak istediği işi yaptığını, herkesin de kariyer planlamasını buna göre hazırlaması gerektiğini belirten Emekli, “Memurluktan istifa ettiğimde herhangi bir sermayem yoktu. Türkiye’de sulama sistemleri konusunda profesyonel anlamda projeli iş yapmanın eksik olduğunu biliyordum ve buna göre çalışıyordum. Bu konuda da kendime güveniyordum. Ülkemizde ilk köy bazlı toplu damla sulama sistemi projesini yapmamızda bunun kanıtıdır.” dedi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların kendilerini de etkilediğini ancak sahip olunan mesleğe sahip çıkmanın krizleri fırsata çevirdiğini vurgulayan Emekli; “Ekonomik anlamda dar boğazda olunan bir dönemde Özbekistan’dan gelen bir teklif yurt dışına açılmamıza vesile oldu. İşimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Sırbistan derken hem yurt dışında hem de yurt içinde büyümeye devam ettik. Profesyonel anlamda kurduğumuz ekibimizle sulama sistemi projeleri, malzeme ihracatı derken artık modern meyve bahçesi tesisleri yapıyoruz.” diye devam etti.

Türkiye’de ziraat alanında alınan bilgilerin dünyanın her yerinde aynı olduğunu, hemen her şeyin anlatıldığını, önemli olanın bu bilgilerden yararlanmak olduğunu belirten Emekli sözlerinin devamında şunlara yer verdi: “Ziraat Mühendisliği Dünyanın en önemli mesleklerinden birisi. Sakın ola ki diğer mesleklerle kıyaslayıp olumsuz düşünmeyin. Bugün kendisini yetiştirmiş bir ziraat mühendisinin aylık 10 bin, 15 bin, 25 bin dolar para kazanabileceğini bilin. Bana göre mesleğin iyisi kötüsü yoktur. Mesleğinde başarılı olan ya da olamayan kişi vardır. Kariyer konusunda aceleci olup hemen endişelenmeyin. Dünya’da 7.5 trilyon dolar gibi ticarete konu olan bir sektörün içindesiniz. Önce kendinizi bilgi ve günümüzün gerekleri ile donatın. Sonra kendinize güvenin ve çok çalışın. Başarı gelecek, para da sizi bulacaktır. Ancak unutmayın çok para çok iyi kariyer demek değildir. Önemli olan insan olmaktır. Bunu asla unutmayın.”

Seminer sonrasında Doç.Dr.Demir tarafından katılımından dolayı Dr.Emekli’ye teşekkür edildi.

Haber Merkezi


HIZLI YORUM YAP