Muhtar ve adaylarına eğitim

ABONE OL
Kasım 3, 2023 14:32
3 Kasım 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ‘Daha Eşit ve Kapsayıcı Bir Mahalle Mümkün’ projesi kapsamında ‘Kadın Muhtar ve Muhtar Adayları Kapasite Güçlendirme Programı’ düzenlendi.

Muhtar ve adaylarına eğitim

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı’nın ‘Daha Eşit ve Kapsayıcı Bir Mahalle Mümkün’ projesinin ikincisi eğitim programı Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Proje kapsamında, 2024 yerel seçimleri öncesinde hem mevcut kadın muhtarların güçlendirilmesi hem de kadın muhtar sayısının artırılması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası içerisinde düzenlenen eğitim toplantısına; Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Cihangir Yılmaz, Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı ile Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfının Kurucusu Hilal Dokuzcan, Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Başkanı Ayşe Kaşıkırık, Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu, Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu ile Antalyalı kadın muhtar ve muhtar adayları katıldı. Eğitimde, aday olma süreçleri ve strateji geliştirme, yerel siyaset, mahalle dinamikleri ve demokrasi, mahallenin imar sorunları, katılımcı planlama ve muhtarın rolü, mahallede eşitlik ve hak temelli yaklaşım, kadın dostu ve kapsayıcı kentsel hizmetler konuları ele alındı.

KADIN MUHTAR ORANI  YÜZDE 2

Projenin Türkiye’de 7 bölge ve 7 şehirde devam ettiğini söyleyen Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Başkanı Ayşe Kaşıkırık, “Türkiye genelinde kadın muhtar oranı sadece yüzde 2’dir. Bu oranın artmasını ve önümüzdeki yerel seçimde kadın muhtarımızın eşit temsile katkı sunabilmesini hedefliyoruz. Mevcut kadın muhtarlarımıza toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, kadınlara yönelik şiddet, imar sorunları, kentsel dönüşüm ve afetlere karşı dirençli hale getirebilmek başlıklı eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN BÖCEK’TEN KADIN MUHTARLARA DESTEK

Eğitim sonunda proje katılımcısı kadınlar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i de ziyaret etti. Kadın muhtarları ve adayları misafir etmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Böcek, “Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’nda kadınlarımızın siyasal ve sosyal yaşamda daha aktif rol alması için desteklerimizle daima yanlarındayız. Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarımızdan olan seçme ve seçilme hakkına sahip çıkmanın tam zamanı. Önümüzdeki seçimlerde kadın muhtar sayısının artmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi-Bülten


HIZLI YORUM YAP