Öğrenci risk altında

Öğrenci risk altında

ABONE OL
Eylül 4, 2023 11:49
Öğrenci risk altında
4 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Tüm Kursları ve Eğitimciler Derneği (ATKED) Başkanı Mazhar Doğmuş, günümüzde, eğitim her zamankinden daha önemli hale gelmiş durumda olduğunu belirtirken, “Ancak bu, maalesef bazı kişilerin fırsat kolladığı bir alanda da riskleri artırıyor. Korsan eğitim kurumları adı verilen, yasa dışı veya yetkilendirilmemiş eğitim kurumlarının sayısı artıyor ve bu durum öğrenciler için ciddi sorunlar yaratıyor” dedi.

Sahtekarlık ve Diplomalarda Sorunlar

Başkan Doğmuş, “Korsan eğitim kurumları, genellikle resmi veya akredite kurumlarla karşılaştırıldığında eğitim kalitesi açısından ciddi sorunlar yaşayabilirler. Kalifiye öğretmenlerin ve uygun müfredatın eksikliği, öğrencilerin aldıkları eğitimden tam anlamıyla yararlanmalarını zorlaştırır.Bazı korsan kurumlar, öğrencileri yanıltmak veya kandırmak amacıyla sahte diplomalar veya akademik sertifikalar sunabilirler. Bu, mezunlarının diplomalarının tanınmaması veya akredite edilmemesi gibi sorunlara yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Güvenliği Sorunları

ATKED Başkanı Mazhar Doğmuş, “Korsan eğitim kurumları, öğrencilerden yüksek ücretler talep edebilir ve karşılığında yetersiz eğitim veya hizmet sunabilirler. Bu, öğrencilerin mali açıdan zor durumda kalmasına neden olabilir. Korsan kurumlar, yerel veya ulusal eğitim yasalarını ihlal edebilir ve yasal sorunlara yol açabilirler. Bu, öğrencilerin hukuki güvencelerini tehlikeye atabilir. Korsan kurumlar, öğrenci güvenliği veya sağlığıyla ilgili yetersiz önlemlere sahip olabilirler. Bu, öğrencilerin fiziksel veya duygusal güvenliği için risk oluşturabilir. Eğitim, bireylerin geleceğini şekillendiren kritik bir faktördür. Bu nedenle, eğitim almayı düşünen herkesin kurumlarını dikkatlice araştırması ve resmi veya akredite eğitim kurumlarına yönelmesi önemlidir. Aynı zamanda korsan eğitim kurumlarının varlığına karşı dikkatli olunmalı ve yetkililere bildirilmelidir. Öğrencilerin güvenliğini ve geleceğini korumak için bu tür kurumlarla mücadele edilmesi gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Haber: Çiler İLTUŞ


HIZLI YORUM YAP