Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Gündem Haber Girişi: 02.08.2022 - 17:32, Güncelleme: 02.08.2022 - 17:32

‘Önce kendi toprağımızı ekin!’

 

‘Önce kendi toprağımızı ekin!’

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Dursun Büyüktaş, Venezuela’da yapılacak Know-how uygulamasını ve ülke dışında toprak kiralayarak üretim yapılmasıyla ilgili olarak, “Büyüktaş, “Öncelikle toprağını bir ek, çok iyi bir Know-How’un varsa onu buruda kullan. Sonra gidip başkasına öğretelim” diye konuştu.
KNOW HOW’U KENDİ ÇİFTÇİNİZE UYGULAYIN Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Venezuela gezisine yapılan eleştirilere tepki göstererek “Türkiye Cumhuriyeti’nin Venezuela’dan kendi hesabına aldığı 1 metrekare toprak yok. Olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında toprak ancak kiralanabiliyor. Biz devlet olarak kiralayan değil, kendi üreticimizin know-how’unu oralara taşıyan rehberlik hizmeti veren bir Tarım ve Orman Bakanlığı olacağız” sözleri gündeme damgasın vurdu. Ancak Antalyalı Ziraat Mühendisleri Bakan ile aynı düşüncede değil. Büyüktaş, “Siz Know-How’u önce kendi çiftçinize uygulayın. Bizim zaten ‘ekemediğimiz’ demiyorum, ‘ekmediğimiz’ 3 buçuk milyon hektar alanımız var. Tarım ve Orman Bakanlığı önce bu 3 buçuk milyon hektar alanı eksin, üretime kazandırsın” dedi. Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dursun Büyüktaş, Bakan Kirişçi’nin Venezuela’da toprak kiralayarak üretim yapılmayacağı ve üreticilerin Know-How yapacağı ile ilgili sözlerini değerlendirdi. “SEN ÖNCE KENDİ BAŞINI KAŞI” Büyüktaş, “Venezuela’da arazi kiralayıp üretim yapacağız diye basında çıktıktan sonra çok tepki almıştı. Bakan Bey daha önceki tepkiler nedeniyle geri adım atmışlar. Teknik bilgi birikim götüreceğiz gibi bir anlayışa geldiler sanırım. Ancak Toprağı bir ek önce çok iyi bir Know-How’ın varsa onu burada kullan. Fransa buğdayı ortama 600 kg üretiyor. Sen 300 kg üretiyorsun. Fransa seni ikiye katlamış. Sen o Know-How’ı burada kullan. 300 Kg’yi çıkar 600 Kgye çıkar sonrada git know-how yap. Sen önce kendi başını kaşı. Bizden iyileri var. Çiftçine nasıl sulama yapması gerektiğini öğret. Az suyla çok ürün alsın bunun yöntemini öğret. Sanki kendi çiftçimize öğretmişiz; çiftçimiz ‘Allame-i Cihan’ olmuş gidip başkasına öğreteceğiz” dedi. “20 YILDIR EKİLMEYEN TOPRAKLAR VAR” Venezuela’ya gitmeye gerek yok. Ekeceksek toprak çok var. 2002’de AKP iktidara geldiğinden bu yana 3 buçuk milyon alanımız ekilmiyor nadasta.  Çiftçi üretimden koptu. Dolaysıyla hani sanki biz ekilecek alanlarımızın sınırına gelmişiz. İnsanımızı besleyemiyoruz başka ülkelerde arazi kiralıyoruz öyle bir şey yok. Son 20 yılda bizim zaten ‘ekemediğimiz’ demiyorum, ‘ekmediğimiz’ çiftçi para kazanmadığı için ekilmeyen 3 buçuk milyon arazi var. Tarım Bakanlığı önce bu 3 buçuk milyon hektar alanı eksin üretime kazandırsın. Hala yetmiyorsa o zaman düşünülebilir ki ona bile gerek kalmayacak. Sulanacak sulu tarım yapabileceğimiz alanlarımız var sulayamıyoruz” diye konuştu.   HABER MERKEZİ
Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Dursun Büyüktaş, Venezuela’da yapılacak Know-how uygulamasını ve ülke dışında toprak kiralayarak üretim yapılmasıyla ilgili olarak, “Büyüktaş, “Öncelikle toprağını bir ek, çok iyi bir Know-How’un varsa onu buruda kullan. Sonra gidip başkasına öğretelim” diye konuştu.

KNOW HOW’U KENDİ ÇİFTÇİNİZE UYGULAYIN
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Venezuela gezisine yapılan eleştirilere tepki göstererek “Türkiye Cumhuriyeti’nin Venezuela’dan kendi hesabına aldığı 1 metrekare toprak yok. Olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında toprak ancak kiralanabiliyor. Biz devlet olarak kiralayan değil, kendi üreticimizin know-how’unu oralara taşıyan rehberlik hizmeti veren bir Tarım ve Orman Bakanlığı olacağız” sözleri gündeme damgasın vurdu. Ancak Antalyalı Ziraat Mühendisleri Bakan ile aynı düşüncede değil. Büyüktaş, “Siz Know-How’u önce kendi çiftçinize uygulayın. Bizim zaten ‘ekemediğimiz’ demiyorum, ‘ekmediğimiz’ 3 buçuk milyon hektar alanımız var. Tarım ve Orman Bakanlığı önce bu 3 buçuk milyon hektar alanı eksin, üretime kazandırsın” dedi.

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dursun Büyüktaş, Bakan Kirişçi’nin Venezuela’da toprak kiralayarak üretim yapılmayacağı ve üreticilerin Know-How yapacağı ile ilgili sözlerini değerlendirdi.

“SEN ÖNCE KENDİ BAŞINI KAŞI”
Büyüktaş, “Venezuela’da arazi kiralayıp üretim yapacağız diye basında çıktıktan sonra çok tepki almıştı. Bakan Bey daha önceki tepkiler nedeniyle geri adım atmışlar. Teknik bilgi birikim götüreceğiz gibi bir anlayışa geldiler sanırım. Ancak Toprağı bir ek önce çok iyi bir Know-How’ın varsa onu burada kullan. Fransa buğdayı ortama 600 kg üretiyor. Sen 300 kg üretiyorsun. Fransa seni ikiye katlamış. Sen o Know-How’ı burada kullan. 300 Kg’yi çıkar 600 Kgye çıkar sonrada git know-how yap. Sen önce kendi başını kaşı. Bizden iyileri var. Çiftçine nasıl sulama yapması gerektiğini öğret. Az suyla çok ürün alsın bunun yöntemini öğret. Sanki kendi çiftçimize öğretmişiz; çiftçimiz ‘Allame-i Cihan’ olmuş gidip başkasına öğreteceğiz” dedi.

“20 YILDIR EKİLMEYEN TOPRAKLAR VAR”
Venezuela’ya gitmeye gerek yok. Ekeceksek toprak çok var. 2002’de AKP iktidara geldiğinden bu yana 3 buçuk milyon alanımız ekilmiyor nadasta.  Çiftçi üretimden koptu. Dolaysıyla hani sanki biz ekilecek alanlarımızın sınırına gelmişiz. İnsanımızı besleyemiyoruz başka ülkelerde arazi kiralıyoruz öyle bir şey yok. Son 20 yılda bizim zaten ‘ekemediğimiz’ demiyorum, ‘ekmediğimiz’ çiftçi para kazanmadığı için ekilmeyen 3 buçuk milyon arazi var. Tarım Bakanlığı önce bu 3 buçuk milyon hektar alanı eksin üretime kazandırsın. Hala yetmiyorsa o zaman düşünülebilir ki ona bile gerek kalmayacak. Sulanacak sulu tarım yapabileceğimiz alanlarımız var sulayamıyoruz” diye konuştu.  
HABER MERKEZİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.