‘Otomatik Portakal’ Antalya’da

ABONE OL
Ekim 14, 2023 17:02
14 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aktüel Açıkhava Sahnesi, 23 Ekim’de izleyicileri, derin düşüncelere sevk eden Anthony Burgess’in ünlü eseri ‘Otomatik Portakal’ı sahneye taşıyacak.

Sanat şehri Antalya, Eylül ayında da birçok etkinlik ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Antalya Aktüel Açıkhava Sahnesi, hem sahne düzeni hem de fuayesi ile Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir mekan olarak, kültürel ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 23 Ekim Pazartesi günü saat 21.00’de sahneye ‘Otomatik Portakal’ adlı eseri taşıyacak. ‘Otomatik Portakal’, Anthony Burgess’in ‘Suç ve Ceza’dan esinlenerek insanın özgür iradesinin yok olduğu bir dünyada yaşananların ele alındığı bir romandır. Aktüel Açıkhava Sahnesi, bu Önemli eserin oyununun uyarlamasına ev sahipliği yapacak.

Oyun, insanların otomatik olarak birer makineye dönüştürmesi için uygulanan baskı yöntemlerini kademeli olarak alır. insanların özgür iradelerinin ellerinden alındığı bir dünyada, mülkiyet sorumluluğundan bahsetmek mümkün müdür? Zorunlu bir iyilik, seçilmiş bir kötülükten daha mı değerlidir? Seçimin ortadan kalktığı bir toplum, gerçekten özgür olunabilir mi? ‘Otomatik Portakal’, bu tür derinlemesine inceleyerek izleyenleri düşündüklerini davet ediyor.

Oyun, mükemmel insanların oluşturduğu bir sermayeyi temel alır. Ancak bu mükemmel insanlar, arzuları olmayan, seçme hakkı olmayan, otomatikleştirilmiş birer makineye dönüşmüşlerdir. İyilik ve kötü kavramlar, şiddet, suç ve ceza üzerinden ayrılırken, bir suçlunun devletin serbest bırakılmasının biçimi ve bunun sonuçları üzerinde düşünülüyor.

Oyunun çalıştırılmasına çevrimiçi olarak erişim sağlamak mümkün ve biletler 390 TL’den başlayarak piyasaya sürülüyor.

Haber MERKEZİ


HIZLI YORUM YAP