Otopark sıkıntısı trafiği tıkıyor

Otopark sıkıntısı trafiği tıkıyor

ABONE OL
Eylül 24, 2023 12:45
Otopark sıkıntısı trafiği tıkıyor
24 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya şehir merkezinde yaşanan otopark sorunu, sık sık trafiği kilitleyen ve vatandaşları araçlarını kaldırım kenarlarına, ara yollara veya çift sıra halinde park etmek zorunda bırakan bir sorun haline geldi. Vatandaşlar, bu sorunun çözümü için yetkililerden adım atmalarını bekliyorlar.

Antalya’nın şehir merkezinde otopark alanlarının yetersiz olması, sürücüleri alternatif park yolları aramaya zorluyor. Bu da zaman zaman ara yollarda, kaldırım kenarlarında veya çift sıra park edilen araçlarla sonuçlanıyor. Trafiğin sıkışmasına ve günlük yaşamın aksamasına neden oluyor.

VATANDAŞA BİR DOKUN BİN AH İŞİT

Şeyhmuz Kaçmaz isimli vatandaş, “Her gün işe gitmek için şehir merkezine geliyorum ve otopark sorunu yüzünden işe geç kalıyorum. Yetkililer bu soruna çözüm bulmalı” derken Kudret Çakır, “Araç park etmek için sürekli dolaşıyorum. Kaldırım kenarlarına park etmekten başka seçeneğimiz kalmıyor. Bu da yaya geçişlerini engelliyor” dedi. Özkan Taşdemir, “Sürekli olarak trafik sıkışıklığı yaşanıyor ve bu durum insanları sinirlendiriyor. Otopark sorununa bir çözüm bulunmalı ifadesini kullanırken Meral Yıldırım, “Ne yazık ki belediyeler planlamalar yaparken otopark konusunu unutuyorlar. Ara yollara park ettiğimizde bir bakıyoruz aracımızın yanına başka bir araç daha koymuş. Aracımızı çıkarmak için diğer araç sürücüsünü bulmamız gerekiyor. Sürekle olarak bu tip sorunlar yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Emine Berkmen, “Zaman zaman aracımızı otopark sorunundan dolayı caddeye bırakmak zorunda kalıyoruz ve döndüğümüzde trafik cezası ile karşılaşıyoruz. Belediyelerin yol kenarı otopark projesini genele yayması lazım” derken Veli Yıldız, “Park yeri sorunundan dolayı zaman zaman esnaflarımızla tartışmak zorunda kalıyoruz. Dükkanımın önüne park etme diyorlar. Oraya park etme buraya park etme. Biz araçlarımızı nereye koyacağız?” diye sordu.

Yerel yönetimlerin Palaza 2000 bölgesinde, Cumhuriyet Meydanı’nda ve Güllük’teki katlı otoparktaki gibi daha fazla otopark alanı oluşturulmasını istiyor. Ancak, yerel yönetimlerin önüne mülkiyet problemleri çıkıyor. Bazı belediyelerin yaptığı ücretsiz otopark alanları da zamanla belediyeye gelir etmek amacı ile kiraya veriliyor.

 

Haber: Yalçın KÜÇÜK


HIZLI YORUM YAP