Pürüzsüz cilt için bunlara dikkat!

ABONE OL
Ekim 14, 2023 16:56
14 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da Dermatoloji Uzmanı olan Dr. Ata Nejat Ertek pürüzsüz bir cildin sırları ile ilgili bilgiler verdi.
Ertek: ”Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için günlük hayatta dikkat etmemiz gereken bazı basit kurallar vardır.” diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

Pürüzsüz cilt için bunlara dikkat!

Cilt bakımı ve temizliği denildiğinde akla ilk gelen yüzü çok yıkamak ve yüze buhar banyosu uygulamanın geldiğini belirten Ertek, ”Ancak buhar banyosu yüzü aşırı ısıtır bu nedenle de cildin asit ve su dengesi bozulur. Bu durum da cilt egzamasına zemin hazırlar. Bunun dışında buhar verdikçe cilt gözenekleri daha çok açılır. Cildinizin özelliğini bilmeden (Kuru mu, hassas mı, çok yağlı mı, allerjik mi ?) rast gele nemlendirici kullanmakta doğru değildir.” dedi.

Yüzü Çok Sık Yıkamak
”Yüzünüzü çok yıkamak yanlıştır” diyen Ertek, ”Daha kendi yağını tolere etmeden siz tekrar yıkarsanız, bu sefer cildinizin kurumasına neden olursunuz. Ayrıca klima da cilt kuruluğuna neden olabilir. Bunu engellemek için gün içinde nemlendirici sürmenizde fayda var.” diye konuştu.

Sabun Seçimi
Ertek aynı zamanda ”Cilt bakımı bebeklik döneminden itibaren yapılmalıdır. Cilt tipinize uygun doğal olan sabunla yüzünüzü yıkamalısınız. İyi dinlendirilmiş, fazla kloru alınmış bir su da bir toniktir. Nemlendirici olarak da hiçbir şey yoksa bir acı badem sütü, badem yağı kullanabilirsiniz. Badem sütüyle de makyajınızı temizleyebilirsiniz.” açıklamalarını yaptı.

Yaşlanma 25-30 Yaş Arasında Başlar
Yaşlanma belirtilerinin 25 ila 30 yaş arasında başladığını dile getiren Ertek, ”Çok ince olan boyun derisi çabuk kırışır. Bu nedenle yüze uygulanan nemlendirici krem nazik dokunuşlarla boyuna uygulanmalıdır. Göz çevresi için de nemlendiricinizi parmak uçlarınızla hafifçe yedirerek sürmelisiniz.” diye kaydetti.

Kötü Beslenme Hızlı Yaşlandırır
Son olarak iyi beslenmenin cilt üzerindeki önemine vurgu yapan Ertek, ”Sağlıksız ve kötü beslenme tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden olur. Tek yönlü beslenme çok yanlış, ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmenizde fayda var. Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen gösterin. Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın. Sık sık sebze ve meyve tüketin. A,E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin. vitamin A hücresel aktiviteyi düzenler, cildin aşırı kalınlaşmasını ve pigmentasyonu önler. Ayrıca bu vitaminler cilt yaşlanması ile savaşırlar. Mutlaka günde en az 8 bardak su için.” diyerek önerilerde bulundu.

Haber MERKEZİ


HIZLI YORUM YAP