Tercihiniz Antalya olsun!  

Tercihiniz Antalya olsun!  

ABONE OL
Ekim 16, 2023 12:47
Tercihiniz Antalya olsun!  
16 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu & Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı’dan açık çağrı                         

  • Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu & Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, doluluk oranı bakımından Türkiye’nin birçok iline örnek teşkil edecek grafikler çizen Antalya otellerindeki yetkili isimlere seslendi.
  • Otellerin büyük bir çoğunluğunun, et alımları için Afyon’u, Konya’yı ve Burdur’u tercih ettiğini hatırlatan Yardımcı, “Antalya’nın kendi yerel kasabından et alsalar, daha iyi olur. Bugün, yarın bu para Antalya’da kalır. Bizlere yol, su, elektrik olarak döner” dedi.

Akdeniz’in incisi Antalya’da yoğun geçen yaz sezonunun ardından Eylül ayı da turizm tesislerinin yüzünü güldürdü. Birçok millete ev sahipliği yapan tesisler, Eylül ayını ‘verimli’ bir grafikle kapattı. Ekim ayı beklentilerini yüksek tutan tesislerde doluluk oranlarına paralel olarak artış gösteren mutfak harcamaları ise ayrı bir merak konusu haline geliyor.

YARDIMCI’NIN GÜNDEMİ TURİZM

Turizm sektörünün önde gelen isimlerinin, firmalarının, araştırma şirketlerinin paylaşımlarında sıklıkla yer verdiği yüksek oranların, et satışlarına olan etkisini değerlendiren Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu & Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, otel yönetimlerinde yer alan isimlere çağrıda bulundu.

KAZANAN ANTALYA ESNAFI OLMALI

Otel doluluk oranlarının et satışlarına yansıyan ve yansımayan taraflarının olduğunu söyleyen Başkan Yardımcı, Antalya esnafının ticarette kazançlı taraf olması için, otellerin tercihlerini yerel esnaftan yana kullanmaları gerektiğine dikkat çekti. Yardımcı, otel yönetimlerinin et alımlarında Antalya yerine il dışındaki bölgeleri tercih ettiğine dikkat çekti.

“OTELLER İL DIŞINI TERCİH EDİYOR”

Otellerde doluluk oranını halen devam ettiğini kaydeden Başkan Yardımcı, “Dün bir haber okudum. Oteller mevcut sezona göre doluymuş. Tabi ki bu durumun et satışlarına yansıyan ve yansımayan tarafları oluyor. Antalya’nın kendisinde yerel esnafından tüm oteller alışveriş yapsa, esnafın hiçbir sıkıntısı olmaz. Otellerin çoğu, Avrupa’dan değil il dışından Afyon’dan, Konya’dan, Burdur’dan, böyle yerlerden et alıyorlar” dedi.

“TİCARETE KARIŞAMIYORUM”

Otel yönetimlerinin et alımları noktasında Antalya’nın kendi yerel kasabını tercih etmelerinin daha yararlı olacağını vurgulayan Başkan Yardımcı, “Bugün, yarın bu para Antalya’da kalır. Bizlere yol, su, elektrik olarak döner. Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı olarak görev yapıyorum. Ancak ticarete karışamıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde ticarete karışabiliyor musun? Karışamıyoruz” diye konuştu.

“HİÇBİR ESNAFIN İŞİ KALMAYACAK”

Zincir marketleri ‘3 harfliler’ olarak tanımlayan Başkan Yardımcı, “Bunlar her şeyi satıyor. Yetmiyormuş gibi eti de satıyor. Bugün temel gıda maddesinin olduğu yerde giyecek satılır mı? Satılmaz. Kırtasiye satılır mı? Satılmaz. Adamlar yat bile sattılar. Öyle değil mi? Yarın öbür gün ev alıp ev satacaklar. Araba alıp araba satacaklar. Hiçbir esnafın işi kalmayacak. Bugün binlerce marketi olan 3 harfliler var. Ticari isimlerde değişiklik yapılıyor” şeklinde konuştu.

“TÜRK TİCARET KANUNU MÜSAADE ETMEMELİ”

Her geçen gün mağaza sayılarını artıran zincir marketler için acil yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Yardımcı, “Türk Ticaret Kanunu’nda böyle bir şey olmaması gerek. Neden olmaması gerek? Çünkü burada satılan temel gıda maddesidir. Ben burada dükkânda köfte yapıp satsam, buna müsaade ederler mi? Bırakmazlar. Burada terlik, çanta satsam bırakırlar mı? Bunları satmak istesem bana müsaade ederler mi? Bu tip bir durum bugün Avrupa’da da yok. Avrupa’da; temel gıda maddesi ayrı yerdedir, giyim-kuşam ayrı yerdedir” ifadelerini kaydetti.

“3 HARFLİLER ETİ BİZDEN PAHALI SATIYOR”

Söz konusu oluşumun haksız rekabete sebep olduğuna dikkat çeken Başkan Yardımcı, şöyle devam etti; “Eğer fırsat bulup, şöyle bir gezerseniz 3 harflilerin eti bizden daha pahalıya sattığını göreceksiniz. Haftada 1 gün kıymada indirim yapıyorlar. Diğer tüm günler fiyatları bizden pahalı. Ben evvelsi gün, bir yere uğradım. Kuşbaşı bizde 385 lira iken, orada 398 lira. Üstelik dışarda da kasapların pahalı et sattığını iddia ediyorlar. Aslında durum öyle değil. İşte bende kıyma 360 lira, kıyma, kuşbaşı 380 lira. Bu fiyatlar, 6 aydır devam ediyor. Herhangi bir zam gelmedi. Millet zannediyor ki, ete büyük bir zam var. Halbuki tavuğa her hafta zam geliyor.”

PİKNİK TUTKUSUNA KISA BİR MOLA

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile orman yanını için risk taşıyan bölgelerde 31 Ekim 2023 tarihine kadar orman alanlarına girişlerin yasaklanması nedeniyle Türk vatandaşlarının vazgeçilmez tutkusu olan piknik alışkanlığına kısa bir mola verdirmesi, et ve tavuk satışlarında da etkisini gösterdi. Tavuk satışlarında gözle görülür derecede azalış olduğuna değinen Başkan Yardımcı, “Allah’tan çoğu piknik alanlarını kapattılar. Demek ki bu alanlar yasal düzenleme ile kapalı olmasaydı bugün tavuk satışları, et satışlarını da geçecek” dedi.

YASAK OLMAYAN LOKASYONLAR CEP YAKIYOR

“Piknik sezonu kapalı olmasaydı, bu durum et satışlarına da yansırdı” diyen Başkan Yardımcı, apartmanda mangal yapmanın usulen yasak olduğunu hatırlattı. Başkan Yardımcı, farklı yasaklarla şekil değiştiren et tüketim alışkanlıklarına ilişkin şu ifadelere vurgu yaptı; “Adam mangal yapmıyor. Apartmanda mangal yapmak yasak. Apartmanda yakabiliyor mu? Yakamıyor. Bugün apartmanların hiçbirisinde mangal yakan tek kişi göremezsin. Mangal yakacak orman alanı da yok. Sadece belirli yerlere giriş izni var. Yasak olmayan yerlere de gidebilmek için hem girişe hem çıkışa para ödemek gerekiyor. Vatandaş bunu da düşünüyor. Mazot 41 lira olmuş. Adam bir pikniğe gidip geldiği zaman bir arabanın sadece girişi 250 lira. Dönüşte de 250 TL, mazot yaksa sadece yol masrafı 500 lira. Bu adam dışarıya adımını atmadan 500 liraya gider 1 kilo kıyma alır. Bunun yanı sıra diğer malzemelerini de alır. Etini evinde pişirir, afiyetle yer.”

Duygu TEKİN


HIZLI YORUM YAP