Timur’un resim sergisi açıldı

Timur’un resim sergisi açıldı

ABONE OL
Kasım 2, 2023 17:50
Timur’un resim sergisi açıldı
2 Kasım 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da kaya taşları üzerine kazılmış arkeolojik figürleri tuvallerine resmeden ressam Cemalettin Timur, son çalışmalarından oluşan kaya resimlerini Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’ncü yılı anısına bir kez daha sanatseverlin beğenisine sundu.

Timur’un resim sergisi açıldı

Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılan serginin kurdelesini ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl, yönetim kurulu üyeleri, ressam Cemalettin Timur birlikte kesti. Sergide, Timur’un yağlıboya tekniğiyle çalışılmış ve arkeolojik figürlerden oluşan 25 eseri yer aldı. Timur’un kaya resmi figürlü birçok eseri katıldığı yarışmalarda ödül kanmıştı.

ARKEOLOJİK RESİM SANATI

Ressam Cemalettin Timur, Türkiye’de bir ilk olan eserleri hakkında bilgi verir iken “Arkeolojik resim sanatını yaşatma çabası gösteriyorum” dedi. Timur, sözlerini şöyle sürdürdü; “Asırlar öncesi kaya resimleri insanlar arasında iletişim aracı olarak kullanılmış. İnsanların başarıları, ok ve mızraklarla yapılan savaşlar kaya üzerine kazılan resimlerle duyurulmuş. Resim sanatı da böylece ortaya çıkmış. Doğa olaylarından dolayı bozulan, parçalanan kayalar üzerindeki tarihsel figürleri tuvallerime aktararak yaşatma, gelecek kuşaklara ışık tutma amacıyla çalışmalarımı sürdürüyorum.” (DHA)


HIZLI YORUM YAP