Tirmisçilik de yok oluyor

Tirmisçilik de yok oluyor

ABONE OL
Eylül 22, 2023 10:48
Tirmisçilik de yok oluyor
22 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya, sadece turistik güzellikleriyle değil, aynı zamanda zengin tarım geçmişiyle de tanınır. Ancak geçmişten gelen ve özellikle köylerde yaşanan tirmis üretimi, günümüzde tehlike altında.

Geçmişte pazarlarda ya da bir köşede görmeye alıştığımız tirmiscileri günümüzde çok az görür olduk. Antalya’nın en fazla bilinen tirmiscisinin vefatı Antalyalıları üzerken tirmis bulmak zorlaştı. Tirmisin yok oluşuna etken olarak genç nesilin tirmisi bilmeyişi olarak gösteriliyor.

 

 

Antalya ve çevresi, tirmis üretimi konusunda zengin bir tarihe sahiptir. Bu baklagillerin yetiştirilmesi ve işlenmesi, geçmişte birçok aile için önemli bir geçim kaynağıydı. Ancak son yıllarda, Antalya’da tirmis üretimi giderek azalmakta.

Tirmis, geleneksel olarak yerel pazarlarda ve köylerde tüketilirdi. Ancak şehirleşme ve modern marketlerin artışı, bu ürünün talebinde azalmaya neden oldu. Tirmis üretimi, el emeği gerektiren bir işlemdir. Üreticiler, rekabet edebilmek için modern tarım tekniklerine geçiş yapmak zorunda kalırken, bu da maliyetleri artırıyor.Tirmis üretimi, genç kuşaklar arasında popüler olmaktan uzaklaşıyor. Geleneksel meslekler yerine şehirlerde farklı iş fırsatları arayışı, bu mesleğin devamını tehlikeye atıyor.

Antalya’da tirmis üretiminin azalması, bu geleneksel mesleğin geleceğini tehlikeye atıyor. Aynı zamanda tirmis gibi yerel ürünlerin kaybolması, yöresel kültürel zenginliğin de bir kaybı anlamına geliyor.

Gülsüm İltar isimli vatandaş, “Tirmis üretimi, atalarımızdan miras kalan bir meslek. Ancak artık daha az insan bu işi yapmaya ilgi gösteriyor. Gelecek nesiller için endişeliyim. Ber neslin yiyeceği yok oluyor. Yeni nesil tirmisin ne olduğunu dahi bilmiyor. Doğal olarak bilmediği şeyi de yemiyor. Bu da tirmisciliğin bitmesine yol açabilir” ifadelerini kullandı.

 

Haber: Çiler İLTUŞ

 


HIZLI YORUM YAP