TMMOB’da ‘plan tadilatı’ çatlağı

TMMOB’da ‘plan tadilatı’ çatlağı

ABONE OL
Eylül 2, 2023 16:30
TMMOB’da ‘plan tadilatı’ çatlağı
2 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANTALYA’da daha önce toptancı hal alanı olarak kullanılan ve içerisinde Haşim İşcan Kültür Merkezi’nin bulunduğu alanın, ‘ticaret-konut alanı’na dönüştürülmesinin yankıları sürüyor. Plan tadilatının altında imzası bulunan Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Funda Yörük ile plana karşı dava açacaklarını söyleyen Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler’in içerisinde bulunduğu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meslek Odaları Antalya Koordinasyon Kurulu, iki meslek odasının konu üzerinde uzlaşamadığını, idari ve hukuki süreçleri kendilerinin takip edeceğini açıkladı.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde, Haşim İşcan Kültür Merkezi ile bir dönem AVM olarak kullanılan alanla ilgili plan tadilatı tartışması, yeniden gündeme geldi. Daha önce toptancı hal olarak kullanılan 43 bin 360 metrekare büyüklüğündeki alanın, yüzde 75’i konut, yüzde 25’i ticari olmak üzere ticaret-konut alanı olarak kullanılması için hazırlanan 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği önerisi, geçen yıl aralık ayında Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alındı. Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan imar planı değişikliği, 9 Aralık günü toplanan meclisin 51’inci gündem maddesi olarak görüşülerek, oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu, geçen 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden 2 gün sonra konuyla ilgili raporunu hazırlayarak, 13 Şubat’taki meclise sundu. Komisyon raporunda, Haşim İşcan Kültür Merkezi’nin içerisinde bulunduğu 12710 ada 4, 13 ve 16 nolu parsellerin de ‘ticaret alanı’na dönüştürülmesi kaydıyla değişikliğin uygun olduğu görüşüne yer verildi. Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlayan meclis toplantısında, alan ile ilgili sunulan madde AK Parti’den 22, CHP’den 19, İYİ Parti’den 10, MHP’den 8, Saadet Partisi’nden 1 ve 3 bağımsız üyenin kabul oyu ile oy birliğiyle kabul edildi.

ODA BAŞKANININ İMZASI TARTIŞMA YARATTI

Kararın kabul edilmesinin ardından Mimarlar Odası Antalya Şubesi, plan değişikliğinin rant amaçlı olduğunu, Mekansal Plan Yapım Yönetmeliğine, şehircilik ve planlama ilke ve esasları ile kamu yararına aykırı olduğunu belirterek, plan değişikliğinin iptali istemiyle hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı. Plan tadilatının altında Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Funda Yörük’ün imzasının bulunması da kamuoyunda yeni bir tartışmaya neden oldu.

Plan tadilatında imzası bulunan Yörük’ün başkanı olduğu Şehir Plancıları Odası ile plan tadilatının askıya çıkmasının arından hukuki süreç başlatacaklarını açıklayan Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin de yer aldığı TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu, geçen günlerde konuyu gündemine aldı.

YÖRÜK KATILMADI, ÇERÇİLER DİNLEYİCİLER ARASINDA YER ALDI

Konuyla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılan toplantıda, kurul içerisinde anlaşmazlık yaşandığı açıklandı. Toplantıya Şehir Plancıları Odası Başkanı Funda Yörük katılmazken, Mimarlar Odası Şube Başkanı Hasan Çerçiler ise dinleyiciler arasına oturarak açıklamayı dinledi. Kurul adına açıklamayı yapan İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, “Bir süredir Antalya gündemini meşgul eden eski hal bölgesinin imar plan değişikliği konusu, TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu gündemine alınarak tartışılmıştır. Kentimizde yapılacak her imar planı veya değişikliğinde, şehrimizin nüfus yoğunluğunu artırmayacak, çevresel ve sosyal yük getirmeyecek, ulaşımı daha da zorlaştırmayacak çözümlerin önceliğimiz olduğunu belirtiyoruz” dedi.

‘ŞEHİR PLANCILARI ODASI VE MİMARLAR ODASI’NIN FARKLI GÖRÜŞLERİ SÖZ KONUSU’

Söz konusu imar plan değişikliği gündeminde ilgili meslek odalarının görüşleri alınarak konunun her boyutu ile değerlendirildiğini söyleyen Akdoğan, “TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu olarak gündemimize gelen her konuda öncelikli olarak konuya hakim meslek disiplinlerinin görüşleri alınarak konu tartışılmakta ve fikir birliğine varıldığı durumlarda açıklama yapılmaktadır. Söz konusu imar plan değişikliği gündeminde de aynı şekilde ilgili meslek odalarının görüşleri öncelikli alınarak konu her boyutu ile değerlendirilmiştir. TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu’na bağlı 20 meslek odamızdan söz konusu gündeme hakim, Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odasının farklı görüşleri söz konusudur” diye konuştu.

MİMARLAR ODASI AÇIKLAMAYA ŞERH DÜŞTÜ

Anlaşmazlığın giderilemediğini belirten Akdoğan, “Kamu tüzel kişiliğe haiz TMMOB’a bağlı odalarımız, kent ve ülke gündemindeki konulara kişisel siyaset, menfaat ve tartışmalardan uzak bir şekilde, sadece kamu yararı gözeten bakış açısıyla yaklaşan, her yönüyle kamunun yanında duran bir anlayış içerisinde olmuşlardır ve olmaya devam edeceklerdir. Sonuç olarak, İl Koordinasyon Kurulu’na bağlı konunun uzmanı iki farklı meslek odası teknik anlamda konu üzerinde uzlaşamamıştır. Bu süreçte bünyemizdeki ilgili iki odanın idari ve hukuki süreçlerini kendilerinin takip etmesi uygun görülmüştür. Mimarlar Odası Antalya Şubesi açıklamaya şerh düşmüştür” dedi.

‘TAVRIMIZ NET’

Toplantının ardından açıklama yapan ve plan tadilatı ile ilgili dava açacaklarını söyleyen Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler, “Açıklamada kurul ile aynı görüşte olmadığımızı ve açıklamaya şerh düşülmesi gerektiğini belirttik. Toplantıya katılmayacaktım ama açıklamanın son halinde şerhin yer almadığını görünce katılma gereği duydum. Kuruldaki diğer odalarla bu konuda aynı safta yer almadığımızı açıkladık. Bir kez daha ‘kral çıplak’ demeyi tercih ettik. Bu konudaki tavrımız net. Kent için, kamu alanları için mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

‘YASAL MEVZUAT HÜKÜMLERİNİ İÇERMEYEN BİR AÇIKLAMANIN İÇERİSİNDE OLMAYACAĞIZ’

Kurulun iki odanın farklı görüşleri olması nedeniyle ortak bir metin oluşturamadığını söyleyen Çerçiler, “Biz böyle bir basın açıklamasının altına imza atmayıp şerh düşeceğimizi söyledik. TMMOB’un asıl görevi olan bilim ve teknik donelerinin olmadığı, yasal mevzuat hükümlerini içermeyen bir açıklamanın içerisinde olmayacağımızı söyledik. Bizim işimiz bilim, teknik ve yasal mevzuata uygunluk. Kent planlamasında, kamu alanlarının korunmasında belirli standartlarımız var. Bilimin ve tekniğin ışığında bu standartları korumaya, karşımızda kim olursa olsun devam edeceğiz” dedi.

 

DHA


HIZLI YORUM YAP