Tüketicilerin şikayet sayılarında artış var

Tüketicilerin şikayet sayılarında artış var

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 14:21
Tüketicilerin şikayet sayılarında artış var
23 Ağustos 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tuketicibasvurumerkezi.com resmî web sitesi üzerinden derlenen şikayetleri paylaşan TÜKONFED ve TBM Şikâyet Masası Sorumlusu Sedat Tulum, 2022 yılında 450 bin olan şikayet sayısının 2023’ün henüz ilk 3 aylık diliminde 200 bin olduğunu belirtti. Bu oranlarla birlikte Antalya’daki tüketicilerin de şikayetlerinin arttığı görülüyor.

 

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) ve Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Şikâyet Masası Sorumlusu Sedat Tulum, tüketicilerden gelen şikayetlerin her geçen yıl daha fazla olduğunu belirterek gelen şikayetlerden öne çıkanları paylaştı.

 

“GIDA FİYATLARINDAKİ SÜREKLİ ARTIŞ VATANDAŞIN ORTAK DERDİ”

Raf ve kasa fiyatlarının farklı durumunun şikayet edilen konuların başında geldiğini belirten Tulum, “Raf ve kasa arasında oluşan fiyat farkları tüketicinin gözünden kaçmıyor. Gıda fiyatlarındaki sürekli artış vatandaşın ortak derdi. Bunların dışında diğer şikayet konuları arasında, kiracı – ev sahibi anlaşmazlığı, kargo hizmetleri, bazı hukuk bürolarının yasa dışı mesajları, ayıplı ürünler yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“TÜKETİCİLER ESKİYE ORANLA DAHA BİLİNÇLİ”

Tüketicilerin geçen yıllara oranla daha fazla şikayette bulunmasının daha fazla bilinçlendiğinin göstergesi olduğunu belirten Tulum, “Artık küçük rakamlar için bile tarafımıza şikâyetler geliyor. Sivil toplum kuruluşlarının sürekli yayınları, eskiye oranla daha bilinçli bir profile sahip olma, paramızın daha kıymetli oluşu şikâyet artışının nedenleri arasında yer almaktadır” sözlerini kullandı.

 

“ÜRÜNLERDE TAVSİYE EDİLEN SATIŞ FİYATI KORUNMALI”

Fiyat artışlarındaki sürekliliğin önlenmesinde Perakende Yasası’nın ve Hal Yasası’nın önem teşkil ettiğini ifade eden Tulum, “Ürünlerde tavsiye edilen satış fiyatının mevcudiyetini korumasının, şikayetlerin çözüme ulaştırılmasında önemli bir yerinin olduğunu” söyledi.

Haber: Aydın ÇEVİK


HIZLI YORUM YAP