Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Yaşam Haber Girişi: 25.06.2021 - 11:33, Güncelleme: 25.06.2021 - 11:33

Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türkü’nün yanında

 

Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türkü’nün yanında

Kıbrısın fethinin 450. Yılı etkinlerini anlatan Türk Ocağı Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, Kıbrıs'ın tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadığını söyledi. Uysal, “Doğu Akdeniz de, Mavi vatanımızda Kıbrıs Türklüğü’nün varlığı Türk Milletinin bekasıdır. Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türklüğünün yanında olmaya devam edecektir" dedi.
ÖZEL HABER Kıbrıs'ın 1571 yılında Osmanlılar tarafından fethinin 450. yılı nedeniyle düzenlenecek törenlerin tanıtım toplantısı Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde yapıldı. Anma törenleri hakkında bilgi veren Türk Ocağı Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, Kıbrıs'ın Feth'ini temsilen Finike'den denize açılacak olacak teknelerin Kıbrıs'a gideceğini aktardı. Uysal, kutlamaların Kıbrıs'ın fethine giden kara birliklerinin toplandığı Antalya'nın Elmalı ilçesinde başlayacağını  bilgisini paylaştı.   Uysal,  Kıbrıs'ın ilk olarak Hazreti Osman döneminde İslam orduları tarafından feth edildiğini ifade ederek, “Hepimizin yavru vatan adını verdiğimiz Kıbrıs adası, Peygamberimizin vefatından sonra halife Hz. Osman döneminde İslam orduları tarafından feth edilmiş. Hatta yüce Peygamberimizin süt teyzesi tarafından akrabası olan Ümmü Hiram, kuşatma esnasında Larnaka yakınlarında şehit düşmüştür” diye konuştu. TÜRKİYE HER ZAMAN KIBRIS TÜRKÜNÜN YANINDA Başkan Uysal, Kıbrıs'ın tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadığını dikkat çekti. Başkan Uysal,   "Kıbrıs adası 1571 -1876 ya kadar 305 yıl kesintisiz olarak Osmanlı egemenliğinde bir Türk toprağı iken 1876 yılında İngiltere ye kiraya verilir. 1914 yılın 1. Dünya savaşında İngiltere ada yönetimine tamamen el koyar. Rumlar ve İngilizler soydaşlarımızı adadan kovmaya çalışılırlar. 1959 Zürih ve Londra antlaşmaları ile Türklerinde yönetimde söz sahibi olduğu Kıbrıs cumhuriyeti kurulsa da Rumlar adayı Yunanistan a ilhak etmek için yeniden Türklere saldırılarını başlatırlar” diye yakın Kıbrıs tarihi hakkında bilgi verdi. Uysal Türkiye’nin adaya yaptığı çıkartma hakkında da bilgi vererek, “20 Temmuz 1974 de Anavatan Türkiye garantör devlet olarak Kıbrıs'a çıkartma yaparak oradaki Türk soydaşlarımızın varlığını korur. 5 kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türklerinin önderi Rauf Denktaş liderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulur. Doğu Akdeniz de, Mavi vatanımızda Kıbrıs Türklüğü nün varlığı Türk Milletinin bekasıdır. Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türklüğünün yanında olmaya devam edecektir" dedi. KIBRISLI TEKNELER KARŞILAYACAK Etkinlik programı hakkında bilgi veren Uysal, “28 Haziran'da Elmalı'da başlayacak olan etkinliklerin ardından mehteran eşliğinde Finike'ye hareket edilecek.  29 Haziran'da kutlamalar burada devam edecek. Kutlamalar 29 Haziran Salı günü Kıbrıs'ın fethi için 450 yıl önce İstanbul'dan çıkan Osmanlı Donanması'nın kara birliklerini aldığı Antalya'nın Finike ilçesinde devam edecek. 30 Haziran sabah saat 07.30'da Finike'den çıkacak teknelerin Kıbrıs'a seyrüseferi başlayacak. Tekneler üç grup halinde yola çıkacak. Kıbrıs Adası'nın Girne Limanı'nın bir mil açığında, 1 Temmuz Perşembe günü bizi Kıbrıslı tekneler ve gemiler karşılayacak. Türkiye'den giden tekneler, söndüren gemileri etrafında, Kıbrıslı tekneler de bizim etrafımızda sevgi ve barış çemberi oluşturacak. Aynı gün hep birlikte Kabotaj Bayramını Girne önünde kutlayacağız" diye konuştu. HATİCE SUNER
Kıbrısın fethinin 450. Yılı etkinlerini anlatan Türk Ocağı Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, Kıbrıs'ın tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadığını söyledi. Uysal, “Doğu Akdeniz de, Mavi vatanımızda Kıbrıs Türklüğü’nün varlığı Türk Milletinin bekasıdır. Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türklüğünün yanında olmaya devam edecektir" dedi.

ÖZEL HABER

Kıbrıs'ın 1571 yılında Osmanlılar tarafından fethinin 450. yılı nedeniyle düzenlenecek törenlerin tanıtım toplantısı Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde yapıldı. Anma törenleri hakkında bilgi veren Türk Ocağı Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, Kıbrıs'ın Feth'ini temsilen Finike'den denize açılacak olacak teknelerin Kıbrıs'a gideceğini aktardı. Uysal, kutlamaların Kıbrıs'ın fethine giden kara birliklerinin toplandığı Antalya'nın Elmalı ilçesinde başlayacağını  bilgisini paylaştı.   Uysal,  Kıbrıs'ın ilk olarak Hazreti Osman döneminde İslam orduları tarafından feth edildiğini ifade ederek, “Hepimizin yavru vatan adını verdiğimiz Kıbrıs adası, Peygamberimizin vefatından sonra halife Hz. Osman döneminde İslam orduları tarafından feth edilmiş. Hatta yüce Peygamberimizin süt teyzesi tarafından akrabası olan Ümmü Hiram, kuşatma esnasında Larnaka yakınlarında şehit düşmüştür” diye konuştu.

TÜRKİYE HER ZAMAN KIBRIS TÜRKÜNÜN YANINDA

Başkan Uysal, Kıbrıs'ın tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadığını dikkat çekti. Başkan Uysal,   "Kıbrıs adası 1571 -1876 ya kadar 305 yıl kesintisiz olarak Osmanlı egemenliğinde bir Türk toprağı iken 1876 yılında İngiltere ye kiraya verilir. 1914 yılın 1. Dünya savaşında İngiltere ada yönetimine tamamen el koyar. Rumlar ve İngilizler soydaşlarımızı adadan kovmaya çalışılırlar. 1959 Zürih ve Londra antlaşmaları ile Türklerinde yönetimde söz sahibi olduğu Kıbrıs cumhuriyeti kurulsa da Rumlar adayı Yunanistan a ilhak etmek için yeniden Türklere saldırılarını başlatırlar” diye yakın Kıbrıs tarihi hakkında bilgi verdi. Uysal Türkiye’nin adaya yaptığı çıkartma hakkında da bilgi vererek, “20 Temmuz 1974 de Anavatan Türkiye garantör devlet olarak Kıbrıs'a çıkartma yaparak oradaki Türk soydaşlarımızın varlığını korur. 5 kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türklerinin önderi Rauf Denktaş liderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulur. Doğu Akdeniz de, Mavi vatanımızda Kıbrıs Türklüğü nün varlığı Türk Milletinin bekasıdır. Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türklüğünün yanında olmaya devam edecektir" dedi.

KIBRISLI TEKNELER KARŞILAYACAK

Etkinlik programı hakkında bilgi veren Uysal, “28 Haziran'da Elmalı'da başlayacak olan etkinliklerin ardından mehteran eşliğinde Finike'ye hareket edilecek.  29 Haziran'da kutlamalar burada devam edecek. Kutlamalar 29 Haziran Salı günü Kıbrıs'ın fethi için 450 yıl önce İstanbul'dan çıkan Osmanlı Donanması'nın kara birliklerini aldığı Antalya'nın Finike ilçesinde devam edecek. 30 Haziran sabah saat 07.30'da Finike'den çıkacak teknelerin Kıbrıs'a seyrüseferi başlayacak. Tekneler üç grup halinde yola çıkacak. Kıbrıs Adası'nın Girne Limanı'nın bir mil açığında, 1 Temmuz Perşembe günü bizi Kıbrıslı tekneler ve gemiler karşılayacak. Türkiye'den giden tekneler, söndüren gemileri etrafında, Kıbrıslı tekneler de bizim etrafımızda sevgi ve barış çemberi oluşturacak. Aynı gün hep birlikte Kabotaj Bayramını Girne önünde kutlayacağız" diye konuştu.

HATİCE SUNER

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.